1 - 20 av 87
123...5 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 17 februari 2011

Klubbad för

Porslin Vaser

VAS, Fasett, Rörstrand, Lila och svart dekor, nr 6, Vilhelm Bjerke- Petersen Höjd 13 cm.

Utrop: 400 kr

Keramik Fat

CHARMOTTE, 4 fat samt vas, miniatyrer. Rörstrand, design Gunnar Nylund. Grön dekor. Längd på faten 7 cm, Höjd vas 7 cm.

175 kr

Utrop: 200 kr

Keramik Vaser

VAS, "Mantello" av Pia Törnell, Rörstrand. Grå och svart dekor. Höjd 28 cm.

Utrop: 1 000 kr

Porslin Serviser

BURKAR, 10 st ur serien Pyro, design Wilhelm Kåge, Gustavsberg. Med brun dekor. Krackelyr, missfärgningar, enstaka med nagg. Två lock saknas.

Utrop: 1 000 kr

Glas Skålar

SKÅL av Monica Backström, Kosta Boda. Signerad och numrerad 019003/300. Atelje. Infång i form av vitt och grönt rutmönster. Diameter 17 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

Glas Konstglas

KONSTGLAS i form av ett ägg på sockel. Studio Åhus, design Hanne Dreutler och Arthur Zirnsack, Blå dekor. Höjd 17 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

Glas Vaser

VASER, 2 stycken. Vas med infång i svart, signerat Vicke Lindstrand, Kosta. Höjd 14 cm. Vas i lila glas, signerad, Skruf. Höjd 17 cm.

Utrop: 500 kr

Glas Skålar

SKÅL i glas, från Lalique. Signerad. Dekor i form av blad. Diameter 22 cm.

450 kr

Utrop: 500 kr

Porslin Fat

KRÄFTSKÅL, på tre kräftformade ben, i flintgods, Rörstrand. Diameter 21 cm. Med krackelyr, smärre missfärgningar på skålens insida.

1 900 kr

Utrop: 1 000 kr

Keramik Vaser

VAS, Rörstrand, Claesson, Blå dekor mot vit botten. Höjd 28 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

Porslin Serviser

MOCCAKOPPAR, 5 stycken med tillhörande 6 fat. Dekor i figurscener , blommor och med gulddetaljer. Smärre slitage. Medföljer 6 stycken skedar.

75 kr

Utrop: 50 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, ben, ingraverat sjöfartsmotiv, höjd 4 cm.

700 kr

Utrop: 300 kr

Porslin Serviser

SKÅLFAT ur serien Svart Sverige 1920-1934, Rörstrand. Tryckt svart dekor föreställande Örbyhus och med vågformad bård. Numrerad 15. Längd 36,5 cm. Krackelyr.

Utrop: 300 kr

Konst Skulpturer

SKULPTUR i form av en örn, signerad Cyrén. I Metall. höjd 8 cm.

Utrop: 500 kr

LJUSSTAKAR, ett par i glas, så kallad fattigmanssilver. Med slipad dekor i form av rankor. Höjd 24 cm.

Utrop: 500 kr

Glas Konstglas

SNAPSGLAS, 6 stycken av Åsa Brandt, Torshälla. Höjd mellan 10-9 cm. Med invälsad dekor i olika färger. Samtliga signerade Åsa.

Utrop: 1 800 kr

Porslin Figuriner

FIGURIN i form av sittande naken kvinna, 1900- talets första hälft. Import. Höjd 15 cm.

Utrop: 600 kr

JARDINIERE, med fyrpassformad insats i glas, ställning i vit metall. 1900-talets första del, Art Deco- stil. Längd 28 cm.

650 kr

Utrop: 700 kr

Glas Konstglas

KONSTGLAS av Bertil Vallien, Boda. I grön & lila glasmassa. Signerad Boda, Artist col, B. Vallien, 47865. Höjd 29 cm.

650 kr

Utrop: 600 kr

Klockor Väggur

VÄGGUR, Junghans, med vitmålat fodral, höjd 60 cm

225 kr

Utrop: 300 kr