1 - 20 av 293
123...15 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 oktober 2011

Klubbad för

KEDJA/HÄNGE, 18K guld/vitguld, i form av ett äpple, 2 rubiner ca 0,34 ctv, en briljant ca 0,03 ct, signerad Björn Jägerstig år 1998, vikt 13,5 g, kedjan 14K guld, längd 46 cm, vikt 2,5 g. (d)

9 600 kr

Utrop: 9 000 kr

BORGILA, collier, silver (925/1000), 5 ametister ca 10,00 ctv, vikt 171,9 g, Atelier Borgila, Stockholm 1967.

6 400 kr

Utrop: 5 000 kr

ARMRING, 18K guld, dekor i relief, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW/SI, bredd 2,6 cm, diameter 5,7 x 4,9 cm, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1800-tal, säkerhetskedja, vikt 51,2 g.

Utrop: 21 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 hjärtslipade diamanter 0,99 ctv och 5 briljanter 0,54 ctv enligt gravyr, ca TCA-CA/SI, stift, vikt 4,6 g.

Utrop: 10 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS, stift, vikt 1,2 g.

13 400 kr

Utrop: 11 500 kr

RING, platina, 55 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 8 700 kr

BVLGARI, örhängen, 18K guld, 26 briljanter, B.ZERO1, Ref.OR851333, diameter 2 cm, huggies, vikt 15,2 g, etui.

25 500 kr

Utrop: 21 600 kr

CARTIER, ring, 18K roséguld, 8 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS, "Love", Ref. B4050800, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, etui.

9 000 kr

Utrop: 10 300 kr

RING, 18K vitguld, briljanter ca 2,64 ctv, ca TW/VVS, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 26 000 kr

WIWEN NILSSON, silver, brosch, japansk tallkvist nr 18, storlek 3,2 x 6,4 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1955. (d)

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

WIWEN NILSSON, silver, örhängen, japansk tallkvist, skruv, storlek 2,0 x 1,4 cm, signerade Wiwen Nilsson, stämplade "AN", Lund 1955. (d)

1 100 kr

Utrop: 1 000 kr

RING, 18K vitguld, 24 baguetteslipade diamanter ca 1,41 ctv och 40 briljanter ca 0,29 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 15,7 g.

21 500 kr

Utrop: 19 800 kr

Silver Vas

SIGURD PERSSON, vas, silver, höjd 13,5 cm, cylindrisk med rund bas och oval mynning, utsvängd mynningskant, vikt 248,4 g, Stockholm 1978, originalask, (d).

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

Silver Fat

BORGILA, fat, silver (925/1000), 21 x 21 cm, gravyr på undersidan "Bertil Ohlin 23/4 1949", vikt 278,6 g, Atelier Borgila, Stockholm 1948, proveniens: Bertil Ohlin, politiker, ekonom och mottagare av nobelpriset i ekonomi 1977.

Utrop: 3 300 kr

ARMBAND/RING, platina, 76 gammal-, medium-, briljant- och åttkantslipade diamanter, ca 9,00 ctv, ca TW-TCA/VS-P, mittstenen ca 1,20 ct, längd ca 16 cm, 2 länkar medföljer (1 länkbit skadad) med 10 diamanter ca 0,74 ctv, kan användas som ring, ringskena i 18K guld, stl 17+ mm, K & E Carlson, Göteborg 1934, vikt totalt 35,3 g, 3 diamanter skadade, nagg, säkerhetskedja saknas.

Utrop: 86 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter ca 2,64 ctv, ca TW/VVS, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 24 000 kr

WIWEN NILSSON, kors, silver, 8 x 4 cm, gravyr, vikt 20,4 g, stämplad "AN", Lund 1954 (d).

Utrop: 2 300 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, stencamé, 18 halvpärlor, vikt 13 g, ögla senare, Sverige 1800 talets andra hälft.

7 600 kr

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, 14K guld/silver, 35 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS- SI, 9 diamanter skadade, 5 orientaliska pärlor, 4 x 3,5 cm, vikt 10,5 g.

11 200 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K guld, 8 baguetteslipade safirer ca 1,40 ctv, 30 briljanter ca 2,10 ctv, ca TW/VVS-VS, ett mindre nagg på en diamants rondist, stl 16 mm med fjäder i skenan, vikt 5,9 g, DeLaneau, Schweiz.

Utrop: 30 000 kr