1 - 20 av 212
123...11 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat 4,0-10,0 mm, doserade mellanpärlor 2,5-4,5 mm, lås i 18K guld/vitguld, 2 briljanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, 4 rosenstenar, längd 124 cm.

Utrop: 6 900 kr

BROSCH, 18K rodierat guld, 71 åttkantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCa/SI-P, vikt 9,5 g, nagg på ett antal stenar.

Utrop: 7 500 kr

ARMBAND, 18K guld, 50 briljanter 1,51 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, en diamant skadad, längd 16,5 cm, vikt 45,2 g, liten spricka mellan länkarna på baksidan.

Utrop: 21 500 kr

RING, 18K vitguld, matterad, 48 briljanter ca 1,00 ctv ca TW/VVS-VS, placerade på ringskenans sidor, stl 16,5 mm, vikt 15,8 g, MF Stockholm 2008.

Utrop: 16 000 kr

CHAUMET, hänge, 18K guld, i form av ett hjärta, "Liens de Chaumet", nr 310605, modell large, certifikat från 1997, tygsnodd.

Utrop: 13 800 kr

COLLIER, platina/18K vitguld, diamanter ca 0,90 ctv ca TW/VVS-VS, (mediumslipad diamant ca 0,45 ct och briljanter ca 0,45 ctv), hänget tillverkat i Malmö 1900-talets första hälft, senare kedja, modell venezia, längd 45 cm, vikt totalt 5 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

KRYDDTORN, "Besamin", silver, höjd 26,5 cm, vikt 142,5 g, stämplad Jan Pogorzelski (1852-1876) och Joseph Sosnkowski (1869-1896), Warsawa.

3 200 kr

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, silver och markasiter, vikt 30,8 g, svensk importstämpel, 2 stenar saknas.

425 kr

Utrop: 500 kr

BROSCH, 18K vitguld, 10 odlade pärlor, ca 2,4-4 mm, 54 diamanter (13 åttkant- och 41 rosenslipade), ca 1,30 ctv, ca W/VS-SI, vikt 7,1 g, W.A Bolin 1948.

Utrop: 7 400 kr

COLLIER, 14K guld/silver, 152 gammal- och rosenslipade diamanter, ca 5,20 ctv, stämplar Österrike-Ungern, Wien 1866-1872, smycket är omarbetat, kedja i 18K vitguld och lås med diamanter, stämplad Hallberg 1934, collierets längd ca 40 cm, total vikt 19,9 g.

Utrop: 25 000 kr

PÄRLCOLLIER, doserade orientaliska pärlor 1,5 - 3,0 mm, lås i 18K guld med safir och pärlor, längd 40 cm, etui.

Utrop: 3 500 kr

ARMBAND, 14K guld/platina, 53 medium- och gammalslipade diamanter, ca 0,98 ctv, ca W-TCr/SI, vikt 9,6 g.

6 500 kr

Utrop: 7 400 kr

BROSCH, 14K guld, miniatyrporträtt under glas, orientaliska halvpärlor, rosenslipade diamanter, vikt 12,2 g.

5 700 kr

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, en diamant ca 0,65 ct, ca LB/P1, 13 baguette- och åttkantslipade diamanter, ca 0,65 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g.

6 100 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld/vitguld, 23 diamanter (21 briljant- och 2 åttkantslipade), ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, 8 safirer, ca 0,80 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.

6 200 kr

Utrop: 3 600 kr

BROSCH, 18K guld, rosenslipade diamanter och orientaliska pärlor, två pärlor saknas och två är skadade, 3 x 3,5 cm, vikt 14,6 g.

Utrop: 7 000 kr

MATSILVER, 88 delar; 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 2 sillgafflar, 1 såsslev, 1 serveringssked, modell Lillemor, Norge, 2 etuier.

Utrop: 26 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterling silver, höjd 9,7 cm, total vikt 705 g, Atelier Borgila år 1956.

Utrop: 6 000 kr

ARMBAND, platina, 39 briljanter ca 3,60 ctv, ca TW/VVS-VS, en mindre skada på en diamant, längd 18 cm, vikt 29 g, etui.

COLLIER, 14K guld/platina, kedja i silver, 26 diamanter (briljant- gammal och åttkantslipade), ca 1,05 ctv, ca TW/VS- P, längd 39 cm, vikt 5,1 g, 1900-talets början, originaletui från Hofjuvelerare Hallberg.

7 100 kr

Utrop: 8 000 kr