1 - 20 av 185
123...10 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 19 mars 2011

Klubbad för

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,95 ctv, ca W-TCR(H-I)/VVS2, 10 mindre åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 16 mm, vikt 3,8 g, Stockholm 1959.

Utrop: 19 000 kr

CARMOSÉRING, platina, smaragdslipad akvamarin ca 2,55 ct, mycket små slitningar på fasettkanterna, 18 briljanter ca 0,80 ct ca TW/VS, 2 diamanter med små skador, 1 nagg, stl 15,25 mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 10 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina.

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,00 ctv, River(E)/VVS2, IGI cert nr S2D55790 och S2D61042, stift, vikt 1,4 g.

Utrop: 38 000 kr

WIWEN NILSSON, örhängen, silver, ring och stav, stavarnas längd 2,5 cm, skruv, signerade Wiwen Nilsson, originaletui, en skruv något skev. (d)

2 200 kr

Utrop: 1 200 kr

OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, matterad, 8 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, "Pavé heart ring", stl 15 mm, vikt 7 g.

Utrop: 8 000 kr

OMEGA, ring, 18K guld, modell "Aqua Wave", no 8563654, ref OR 30BBA05001, stl 17+ mm (54), vikt 11,3 g, etui, cert november 2009.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

RING, silver, ovalt fasetterad citrin ca 20,00 ct, stl 16,25 mm, vikt 21,1 g, signerad Bengt Lindblad, Stockholm 1962.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

GEORG JENSEN, stelt collier, 18K vitguld, 9 briljanter 0,77 ctv, TW/VS, "Cascade", nr 3512260, etui, diamond declaration card.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

CHOPARD, kedja/hänge, 18K guld, "Happy Diamonds", 3 briljanter 0,17 ctv, serienr 6189942, längd 42 cm, vikt totalt 12,1 g, cert, etui, ytterkartong.

8 600 kr

Utrop: 7 500 kr

PÄRLCOLLIER, 115 odlade pärlor ca 7,50 mm, lås 18K guld, 176 briljantslipade diamanter 1,76 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, längd ca 105 cm.

Utrop: 32 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 1,25 ct, 9 mindre mediumslipade diamanter ca 1,25ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5 g, svaga fattningar, Stockholm 1950-tal.

35 000 kr

Utrop: 39 000 kr

PÄRLCOLLIER, 92 orientaliska pärlor, doserade, ca 2,0-5,5 mm, lås i platina, 13 diamanter ca 0,28 ctv, en diamant skadad, längd 39 cm.

8 300 kr

Utrop: 9 500 kr

BROSCH, 18K guld/platina, orientalisk pärla ca 5,8 mm, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, längd 6 cm, vikt 6 g, säkerhetskedja, Sverige ca 1950-tal.

Utrop: 6 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, färgstenar, orientalisk halvpärla och odlade pärlor, höjd 6 cm, vikt 10,2 g, GD Malmö 1800-talets andra hälft.

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, färgstenar, 4 halvpärlor, skruv, längd 4,5 cm, vikt 7,4 g, 1800-talets andra hälft.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

SORGBROSCH, silver, onyx, nål i vitmetall, 6,3 x 10 cm, ram för foto på baksidan, originalask.

Utrop: 2 400 kr

BROSCH, förgyllt silver (900/1000), blå och vit guillochéemalj, 7,5 x 6,3 cm, vikt 44,5 g, stämplad Wien, Österrike-Ungern 1872-1922, troligtvis tysk import.

Utrop: 2 800 kr

GEORG JENSEN, sockerskål, silver, med lock, höjd 7,5 cm, på rund fot, nr 600 A, vikt 240,7 g.

Utrop: 15 000 kr

GEORG JENSEN, gräddkanna, silver, höjd ca 7,5 cm, på rund fot, nr 600 A, vikt 169,5 g.

Utrop: 12 600 kr