1 - 20 av 419
123...21 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 3 december 2011

Klubbad för

Klockor Concord

CONCORD, Saratoga SL, Ref nr. 13-36-270, Boett nr. 1150273, damur, 25 mm, stål, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8, ca TW/VVS, ca 0,05 ctv), briljantkrans (16 st. ca TW/VVS, ca 0,32 ctv), originallänk, viklås, ca 2007, box.

8 400 kr

Utrop: 8 800 kr

OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 30849819, Ref nr. BD 131.0041, Boett nr. 131.041, herrur, 33 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, bucklor, läderband, ca 1969.

3 100 kr

Utrop: 2 800 kr

OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1155 (ETA 7750), Serie nr. 54239228, PIC nr. 2598.80.00, Ref nr. ST 378.0504, Boett nr. 178.0504, kronograf, herrur, 43,75 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, lös tryckknapp, heliumventil (defekt), originallänk (skadad), viklås, Ref nr. 1504/826, ca 1993.

5 700 kr

Utrop: 3 900 kr

Klockor Oris

ORIS, Flight Timer R4118 Limited Edition, Cal , Ref nr. 674.7583.40.84, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innering, 2 st. tider, glasbaksida, läderband, bok, cert (ej ifyllt), ca 2006, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0190/4118).

Utrop: 9 900 kr

Klockor Oris

ORIS, Centennial Limited Set 1904, Cal 690 (ETA 2836-2), Ref nr. 690.1904.40.51, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, väckarur, Ref nr. 070.1904.21.61, bok, cert (ej ifyllt), ca 2004, träbox, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1200/1904).

9 500 kr

Utrop: 9 900 kr

VOSKI, Genève, kronograf, herrur, 37,5 mm, Cal ETA 7750, Serie nr. 61, Ref nr. 14000, 18K guld, automatisk, safirglas, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, cert, mars 1996. Limiterad och numrerad (Nr. 61/100).

Utrop: 16 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (SWISS-T<25), Chronometer, Ref nr. 16718, Serie nr. N281330, Cal 3185, Verk nr. 6062127, Boett nr. 16710, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), 24-timmarsvisning, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 7206-R2/45 B, ca 1993.

Utrop: 79 000 kr

OMEGA, Genève Dynamic I, Cal 565, Serie nr. 26907563, Ref nr. ST 166.039, Boett nr. 166.039, herrur, 41,5 x 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, integrerat läderband, ca 1968.

2 200 kr

Utrop: 1 800 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16234, Serie nr. E244677, Cal 3135, Verk nr. 5657214, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk (skadad), viklås (ca 2001), Ref nr. 62510H-S DE10/555, cert, februari 1991, box, ytterkartong.

Utrop: 14 000 kr

DELBANA, herrur, 26 x 27 (39) mm, Boett nr. 691900, 18K guld, manuell, plexiglas liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.

Utrop: 2 900 kr

Klockor Birka

BIRKA, damur, 21 mm, Boett nr. 12884, 14K guld (Boliden), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1935.

Utrop: 1 200 kr

FERDINAND, Paris, fickur, 47 mm, Serie nr. 256, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1810, fickurskedja i silver, längd 240 mm.

1 100 kr

Utrop: 1 100 kr

ELECTION, fickur, 49 mm, Boett nr. 1125451, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1920, fickurskedja i gulmetall, längd 240 mm.

2 800 kr

Utrop: 2 600 kr

G.W. LINDEROTH, Stockholm, fickur, 47 mm, Boett nr. 54525, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (7/10), innerlock i 18K guld, gravyr, ca 1930, kedja i gulmetall, längd 250 mm.

FAVOR, fickur, 51 mm, savonett, Caliber Unitas 444, Boett nr. 22470, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1965, kedja i gulmetall, längd 240 mm.

4 200 kr

Utrop: 4 500 kr

FICKUR, 47,5 mm, Boett nr. 1515, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, kedja i gulmetall, längd 240 mm

Utrop: 2 900 kr

FICKUR, 53 mm, savonett, Boett nr. 120549, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1915, kedja i gulmetall, längd 350 mm.

8 800 kr

Utrop: 5 900 kr

FICKUR, 54 mm, savonett, Boett nr. 319704, silver, ankargång, skadad urtavla, datum, ca 1895, fickurskedja i vitmetall.

Utrop: 1 600 kr

FICKUR, 54,5 mm, Geo. Beifeldt, London, Serie nr. 26609, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1820, fickurskedja i silver, 2 nycklar.

1 400 kr

Utrop: 1 100 kr

MORMORSUR, 31 mm, Boett nr. 249392, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, ca 1900, fickurskedja i gulmetall / berlock.

Utrop: 1 300 kr