1 - 20 av 228
123...12 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 januari 2013

Klubbad för

STIGBERT, COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN, silver, collierets längd 42 cm, stift, säkerhetskedjor på armband och collier, för Engelbert, Stockholm 1955, vikt totalt 102,1 g.

2 800 kr

Utrop: 2 300 kr

LAPPONIA, ring, 18K guld/platina, Geisir, design Björn Weckström, stl 17,5 mm, Finland, vikt 6,6 g.

Utrop: 3 900 kr

SMYCKESET, BROSCH, ÖRHÄNGEN, silver, Anton Michelsen Köpenhamn Danmark, längd 10,3/3,4 cm, clips, vikt 27,0 g.

600 kr

Utrop: 350 kr

LAPPONIA, hänge/kedja, silver, akryl, Nectaris, design Björn Weckström Finland, längd 73 cm, vikt 25,3 g.

1 900 kr

Utrop: 1 400 kr

HIMALAYA, armband, onyxkulor, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter, längd ca 17 cm.

Utrop: 5 900 kr

REY URBAN, ring, silver/18K guld, rutilkvarts, nagg sliten, Stockholm 1956, stl 17 mm, vikt 9,1 g, gravyr.

600 kr

Utrop: 700 kr

LAPPONIA, ring, Gonda´s Mask, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1972, stl 17 mm, vikt 11,9 g.

1 300 kr

Utrop: 900 kr

LAPPONIA, armband, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1972, längd ca 18 cm, vikt 45,7 g.

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 126, sterlingsilver, design Astrid Fog, längd ca 80 cm, vikt 97,7 g.

4 200 kr

Utrop: 3 900 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Trollring, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, stl 17,25 mm, vikt 12,4 g, originaletui, ytterask.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

J TOSTRUP, brosch, sterlingsilver förgyllt, vit/grön emalj, blomma, 5,9 cm, vikt 14,4 g, mindre emaljskada.

Utrop: 700 kr

TORUN HOPEA, manschettknappar, silver, Åbo Finland 1970, vikt 9,3 g.

375 kr

Utrop: 300 kr

REY URBAN, manschettknappar, silver, Stockholm 1960, mått 11x3 cm, vikt 17,5 g, signerade, gravyr baksidan.

1 100 kr

Utrop: 250 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 2,39 ct, ovalslipad, plomberad, IOG cert 14931.

Utrop: 2 500 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 1,00 ct, ovalslipad, plomberad, IOG cert 3970, "Cornflower Blue" enl cert.

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, silver, liljor, Eiler & Marløe, Köpenhamn 1920-67, nr 236, vikt 12,5 g.

550 kr

Utrop: 300 kr

HÄNGE, silver, syntetisk spinell, Kultaseppa Salovaara Ky Åbo Finland 1950-88, vikt 3,8 g.

325 kr

Utrop: 300 kr

ENGELBERT, 18K guld, bergkristall, Stigbert Stockholm 1943, längd 41,5 cm, vikt 8,5 g, bergkristallen har mindre nagg.

Utrop: 2 900 kr

LAPPONIA, kedja/hänge, 14K guld, odlade pärlor, Helsingfors Finland 1983, längd 40 cm, vikt 4,3 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, sterlingsilver, bergkristall, Bengt Hallberg, Köping 1972, reglerbar storlek, vikt 6,7 g.

950 kr

Utrop: 225 kr