221 - 232 av 232
1...101112 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2004

Klubbad för

MANSCHETTKNAPPAR, silver & 18K guld, rosenslip dia, rubiner & 4 äkta pärlor, initialer "BO", ca sent 1800-tal, 3 stenar saknas

Utrop: 4 900 kr

COLLIER + ARMBAND, 18K guld & vitguld, 61 briljanter ca 0,56 ct, ca W/VS-SI, L=43 + 19 cm, V=70,2 gr

Utrop: 12 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 9,5-10,5 cm, lås 14K vitguld, L = 80 cm

Utrop: 27 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, turmalin ca 10 ct, 5 briljanter ca 0,26 ct tot, W-TCr/VS, Sten Karlsson -71, V=23,8 g

Utrop: 5 900 kr

RING, 18K vitguld, turmalin ca 7 ct, 8 briljanter ca 0,40 ct, W/VS, (1 dia har litet nagg), stl 19 1/4+, V=8,7 g

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

Ädelstenar Granater

TSAVORIT, fasetterad, 1,86 ct, oinfattad.

Utrop: 4 100 kr

RING, 18K guld, vattenopal, briljanter tot ca 1,26 ct ca TW/VVS, stl 19 1/4 mm, vikt 13,2g

Utrop: 15 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 south sea pärlor ca 12 mm och 2 briljanter tot ca 0,52 ct ca TW/SI, stift (snurrebussar saknas)

8 000 kr

Utrop: 9 500 kr

ÖRHÄNGEN, 14K rodierat guld, 2 briljanter totalt ca 0,90 ct ca Cr/SI1 samt mindre briljanter totalt ca 0,45 ct ca W/VS, stift (saknar snurrebussar)

Utrop: 11 500 kr

ÖRHÄNGEN, guld / silver ca 1890 med diamanter och rosenstenar

6 000 kr

Utrop: 4 200 kr

Dosor-Etuier Övrigt

DOSA, 20K guld, emaljinlägg i grönt, vitt och rosa, höjd 4 cm, bredd 6 cm, vikt 81,4 gr, etui.

11 000 kr

Utrop: 9 700 kr

Bild saknas

ÖRHÄNGEN, 14K rodierat guld, 2 briljanter tot ca 0,90ct ca CR/SI1 samt mindre briljanter tot ca 0,45ct W/VS

Utrop: 11 500 kr