41 - 60 av 155
1234...8 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 23 april 2005

Klubbad för

ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Submariner, Chronometer, "Röd Text", Ref nr. 1680, serie nr. 5464881, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadade visare, Oysterlänk, instruktionsböcker, ca 1977, box.

Utrop: 29 000 kr

OMEGA, Constellation, s.k. "Pie-Pan", Cal 505, Serie nr. 16075487, Ref nr. 2852/2853 SC, Boett nr. 309477, herrur, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, originallänk, viklås, ca 1959, box.

Utrop: 19 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, Reverso Duoface, Ref nr. 270.1.54, Serie nr. 1821449, herrur, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, original spänne 18K guld, extra crocoband (använt), ställpinne, cert, december 1997, box.

42 000 kr

Utrop: 45 000 kr

IWC, herrur, cal 88, serie nr. 1234396, boett nr. 1269511, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr (1954), ca 1951, läderband.

9 600 kr

Utrop: 6 900 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, herrur, 30 mm, cal 1001, Serie nr. 503358, Ref nr. 4014, boett nr. 339862, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, servad augusti 2004, ca 1953.

Utrop: 12 000 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, ankarur, No 19491, verk A, 18K guld, gravyr, monogam, bucklor, ca 1908, etui (ej Halda).

Utrop: 7 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Submariner, Chronometer, "Röd Text", Ref nr. 1680, serie nr. 2701243, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadade visare, Oysterlänk, ca 1970.

Utrop: 28 000 kr

BREITLING, Callistino, Ref nr. D52345, serie nr. 77093, damur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla, briljantkrans, Pilotlänk stål/guld, cert, september 1999, box.

Utrop: 35 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 916, serie nr. 2104435, Ref nr. E872, boett nr. 1307754, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, ca 1975.

Utrop: 6 600 kr

RAPPORT, Perpetua Quad, klockuppdragare för 4 automatur i Mahogny med beige klädsel, drivs med 220V kabel eller batteri, inköpt januari 2005 (kvitto).

7 700 kr

Utrop: 6 500 kr

J.W. BENSON, By Special warrant to HM the Queen & HR the Prince of Whales, 62&64 Ludgate Hill, London, Serie nr. 5630, fickur, ankarur, savonett, 18K guld, 51 mm i diameter, emaljurtavla, liten sekund, fläck samt hårspricka på urtavlan, bucklor, ca 1880.

Utrop: 9 000 kr

OMEGA, Seamaster 300, cal 552, Ref nr. 165024, serie nr. 24222562, herrur, stål, automatisk, plexiglas, kautschukband, servad november 2004, ca 1967, box (ej tidsenlig).

Utrop: 8 000 kr

OMEGA, Seamaster 300, Military, Cal 550, Serie nr. 32579717, Ref nr. 14755-61 SC, herrur, stål, automatisk, plexiglas, gravyr (W10/6645-99-923-7697 A/254/67), fasta bandstift, militärband, ca 1971. OBS, Ingen garanti för äktheten i militärstämplarna.

OMEGA, Seamaster 300, Cal 501, Serie nr. 16514021, Ref nr. CK 2913, Boett nr. 2913-3 SC, herrur, stål "staybrite", automatisk, plexiglas, skadad urtavla, skalan till dykringen saknas, nylonband, ca 1959, box. Detta är den första modellen av Seamaster 300.

12 200 kr

Utrop: 8 900 kr

BREITLING, Chronomat, Ref nr. D13352, serie nr. 513764, kronograf, herrur, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla, Pilotlänk, cert, mars 2004, box.

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

ROLEX, Panelur, Serie nr. 48987, 8-dagars verk, manuell, defekt, skadad urtavla, glas saknas, metall, träfodral för montering, signerad i urverket, ca 1930-tal.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

OMEGA, herrur, cal 342, serie nr. 11512001, Ref nr. 2478-1, guld på stål, hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, cert (december 1957), ca 1949, box.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

OMEGA, Speedmaster, cal 863, serie nr. 48304191, Ref nr. 145.0052, nr. 302/999, kronograf, herrur, 18K guld, manuell, safirglas, originallänk, viklås, ca 1992. Denna modell är tillverkad i en numrerad upplag om 999 st ur.

Utrop: 49 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph Daytona, Chronometer, Ref nr. 16520, serie nr. S568988, kronograf, herrur, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78390, cert, juni 1994, box.

Utrop: 65 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Chronometer, Ref nr. 6085, serie nr. 769478 , herrur, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1962.

Utrop: 29 000 kr