21 - 40 av 476
123...24 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010

Klubbad för

BÄGARE, silver, på tre fötter, blomstergravyr, höjd 14 cm, vikt 167,2 g, små bucklor på fötterna, Guldsmedsaktiebolaget (GAB) 1894.

Utrop: 1 000 kr

SKÅL, på fot, silver, höjd 7 cm, diameter 11 cm, vikt 146 g, Guldsmedsaktiebolaget (GAB) 1902.

Utrop: 900 kr

SALTKAR, på tre ben, silver, höjd 4 cm, vikt 56,3 g, svensk importstämpel.

300 kr

Utrop: 325 kr

GRÄDDKANNA/SOCKERSKÅL, vikt 156 g, gravyr på undersidan, monogram "LL", GEWE 1949.

500 kr

Utrop: 550 kr

4 SALTKAR, silver, på tre kulfötter, förgylld insida, höjd 2,5 cm, vikt 74,6 g, C.G Hallberg 1917.

600 kr

Utrop: 650 kr

BROSCH, 14K guld, nål i vitmetall, 2 orientaliska pärlor, röd sten, vikt 3,9 g.

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K guld, bergkristall, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, Stigbert för Engelbert, 1951.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND/2 BROSCHER, silver onyx, längd ca 16 cm, vikt 36,4 g, större broschen stämplad Karl Meyer, Eskilstuna 1906, mindre broschen och armbandet är båda stämplade C.W Täckholm och Hedblom, Stockholm 1899.

Utrop: 1 200 kr

BROSCH, silver, paste, rosettformad, vikt 10,9 g, 1 sten saknas.

400 kr

Utrop: 300 kr

ARMBAND, silver, 11 ovala fasettslipade citriner, längd 21 cm, vikt 15,7 g.

700 kr

Utrop: 700 kr

2 SALTKAR, silver, med glasinsats och tillhörande skedar, vikt 82,2 g, svensk importstämpel, GAB 1939.

400 kr

Utrop: 450 kr

RING, 18K guld, 3 fasettslipade bergkristall, stl 17,5 mm, vikt 3 g, G.Dahlgren 1951.

700 kr

Utrop: 800 kr

RING, 18K vitguld, 5 diamanter (3 briljant- och 2 åttkantslipade), ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,6 g, Hallbergs 1959.

Utrop: 2 300 kr

BARNBESTICK, silver, motiv Ole Lukøie (ur H.C Andersen berättelse), sked, gaffel, kniv med blad i rostfritt stål, Danmark 1951.

Utrop: 700 kr

Silver Soppslev

SOPPSLEV, silver, längd 38 cm, vikt 229 g, troligtvis Ryssland, sent 1700-tal/tidigt 1800-tal.

Utrop: 2 300 kr

6 MATSKEDAR, silver, längd 22 cm, vikt 463,3 g, vapensköldar och alliansvapen på skaften (Hamilton och De Geer), H.G Vogt, Kristianstad 1850-1851.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

UPPLÄGGNINGSSKED, silver, längd 29 cm, 2 stämplade vapensköldar på skaftet (Rosenbröijer), vikt 109,9 g, A.G Roos, Finland 1837.

Utrop: 1 000 kr

ARMBAND/RING/BROSCH, sterling silver, pressad bärnsten stl 18 mm, vikt 30,3 g, broschen stämplad GFAB, trasig säkerhetskedja.

600 kr

Utrop: 600 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 46 briljanter ca 4,01 ct ca TW-W/VS-SI, längd 19 cm, vikt 12 g.

Utrop: 37 000 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW/SI, stl 16, 25 mm, vikt 6 g.

Utrop: 9 200 kr