21 - 40 av 251
123...13 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 5 juni 2010

Klubbad för

Klockor Lemania

LEMANIA, herrur, 33 mm, Serie nr. 426254, Ref nr. 203-5, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1958, metallänk ej original.

1 100 kr

Utrop: 1 100 kr

FICKUR, 51 mm, Boett nr. 1305, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.

3 300 kr

Utrop: 3 200 kr

Klockor Ebel

EBEL, Sport/Classic, Cal 057, Serie nr. 181029151, Ref nr. 1057902, damur, 24 mm, stål/guld, quartz, safirglas, diamanturtavla (12 st. 8/8, ca 0,12 ctv), diamantkrans (39 st. 8/8, ca TW/VVS, ca 0,39 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 0991, ca 1999.

9 000 kr

Utrop: 9 500 kr

OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Serie nr. 56550562, PIC nr. 2583.80.00, Ref nr. SU 796.1523, Boett nr. 596.1523, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, OBS: ej signerat urverk, originallänk, viklås, Ref nr. 6501/827, cert, oktober 2000, box (skadad), ytterkartong.

Utrop: 5 900 kr

Klockor Eterna

ETERNA-MATIC, 3000, De Luxe, Cal 1500K, Serie nr. 5389156, Ref nr. 846, Boett nr. 6027546, herrur, 33 mm, 18K vitguld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1962, box (ej tidsenlig).

5 600 kr

Utrop: 4 500 kr

L CALLERSTRÖM, (Lars Callerström 1753-1793), Calmar, fickur, 57 mm, Serie nr. 12, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, ca 1790, senare boett, bygel saknas, signerad GS, ca 1855 (A5).

Utrop: 2 500 kr

FICKUR, 44,5 mm, Boett nr. 3645, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, dag, datum (defekt), liten sekundvisare, skadad urtavla, boett signerad IPBn, ca 1800, kedja, i 18K guld, 1200 mm, fäste i gulmetall, nyckel i 18K guld med Carneol (defekt), 3 nycklar i gulmetall.

11 400 kr

Utrop: 8 500 kr

MORMORSUR, 34,5 mm, Boett nr. 27380, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1880.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

ZENITH, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 2066456, Boett nr. 357469/87, 18K guld, ankarång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1910, fickurskedja i gulmetall.

5 100 kr

Utrop: 4 400 kr

SEIKO, Bell-Matic, Cal 4006, Ref nr. 4006-7000, Boett nr. 792913, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, alarm, ca 1968.

1 000 kr

Utrop: 950 kr

Klockor Citizen

CITIZEN, Aqualand (200M), nr. GN-4-S, Ref nr. C022-088093 Y, Serie nr. 4N0599, herrur, 51 x 39 (47,5) mm, bicolour, quartz, mineralglas, analog/digital, djupmätare, plastband, ca 1999.

Utrop: 1 400 kr

Klockor Emporio Armani

EMPORIO ARMANI, herrur, 29 x 36 (43,5) mm, Ref nr. AR-0206, vitmetall, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne, ca 2000.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

BREITLING, Aerospace, Repetition Minutes, Cal 65, Serie nr. 10986, Ref nr. F65062, herrur, 40 mm, titan/doublé, quartz, safirglas, analog/digital, UTC, Serie nr. 0559, Ref nr. F61172, titan, quartz, Aerospacelänk (bicolour), viklås, ca 1998.

Utrop: 11 000 kr

Klockor Georg Jensen

GEORG JENSEN, by L.U.Chopard & Cie, Vivianna, design Torun Bülow, Cal Peseux RZ 320, Ref nr. 8005, Boett nr. 19892, damur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad armlänk, Ref nr. 226, ca 1970.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr

Klockor Blancpain

BLANCPAIN, damur, 14 mm, Cal R-550, Serie nr. 5023, Boett nr. 42017, 18K vitguld, manuell, safirglas (skadat), boett och länk är signerade Eszeha, integrerad länk, längd 170-179 mm, vikt 24,6 gram, ca 1955.

Utrop: 3 800 kr

Klockor Rado

RADO, DiaStar, Cal ETA 2836, Serie nr. 92600548, Boett nr. 636.0013.3, herrur, 35 x 42,5 mm, gul hårdmetall, automatisk, safirglas, dag, datum, urtavla i guldfluss, ca 1970, metallänk ej original.

Utrop: 4 900 kr

OMEGA, damur, 14 x 17,5 (24,5) mm, Cal R 11,5, Serie nr. 10513647, Ref nr. OJ , Boett nr. 10736423, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1945.

Utrop: 1 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116528, Serie nr. Z818961, Cal 4130, Verk nr. C 0156996, Boett nr. 2118, kronograf, herrur, 39 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78498-EO4, cert, oktober 2007, box, ytterkartong.

115 000 kr

Utrop: 125 000 kr

Klockor Gucci

GUCCI, Ref nr, 8600J / YA08604, Boett nr. 10914096, damur, 21 x 27 (32) mm, stål, quartz, safirglas, textilband, originalspänne, cert, maj 2009, box.

4 400 kr

Utrop: 4 600 kr

Klockor Glashütte

GLASHÜTTE, Original, Senator Sixties, Cal 39-52, Verk nr. 42418, Serie nr. 00753, Ref nr. 39-52-04-02-04, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, lupp, cert, februari 2010, box, ytterkartong.

Utrop: 33 000 kr