1 - 20 av 29
12 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 13 november 2010

Klubbad för

Silver Etui

CIGARETTETUI, sterling silver, 108×90 mm, vikt 152,6 g.

Utrop: 950 kr

MATSILVER, 18 delar; 7 bordsskedar 7 bordsknivar, 4 bordsgafflar, Rosenholm, GAB ca 1990-tal.

SKÅL, silver (925/1000), BORGILA, klockformad på rund fotring, höjd 7 cm, diameter 8,6 cm, vikt 175,9 g, år 1963.

Utrop: 1 800 kr

BÄGARE, silver, vidgande på räfflad fotring, invändig förgyllning, höjd 14,5 cm, vikt 162,2 g, BEFA, Göteborg 1966.

Utrop: 1 700 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, välvd fot, hög rak stam, höjd 23,5 cm, signerade Ainar Axelsson, GAB 1966.

Utrop: 3 400 kr

SKÅL, silver, hamrad yta, på fotring med vågbandsbård, höjd 8 cm, diameter 13 cm, vikt 270 g, handarbete, signerad Råström 1973.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

LJUSSTAKE, silver, höjd 4,5 cm, vikt 56,9 g, GAB 1967.

275 kr

Utrop: 275 kr

Silver Vas

VAS, silver, höjd 21 cm, vikt 112,6 g, fylld botten.

500 kr

Utrop: 600 kr

LJUSSTAKAR, silver, höjd 6,5 cm, vikt 205,3 g, fyllda, Ceson 1959.

800 kr

Utrop: 800 kr

SKÅL, silver, 830/1000, Sofiero, design Ingrid Råström, handgjord, hamrad, höjd 8 cm, diameter 13 cm, vikt 309 g, ytterkartong.

2 600 kr

Utrop: 2 200 kr

KAFFEKANNA, silver, på tre ben, trähandtag, höjd 24 cm, vikt 498,6 g, liten buckla, R Fridström, Stockholm 1954.

4 900 kr

Utrop: 3 900 kr

Silver Fat

3 ASKFAT, silver, natursten, vikt 171,5 g, R Fridström, Stockholm 1960/1961.

Utrop: 900 kr

2 SKÅLAR, silver, på fot, höjd 11,5/8 cm, vikt 392,5 g, R Fridström, Stockholm 1953/1970.

Utrop: 3 000 kr

GRÄDDKANNA, silver, höjd 12,5 cm, vikt 185,5 g, R Fridström, Stockholm 1953.

1 500 kr

Utrop: 1 300 kr

SKÅL, silver, 26 x 20 x 8 cm, vikt 481 g, R. Fridström Stockholm 1964.

2 900 kr

Utrop: 3 300 kr

SKÅL MED LOCK, silver, lapis lazuli, höjd 8 cm, vikt 389 g, R Fridström, Stockholm 1964.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

LJUSSTAKAR, trearmade, silver, på rektangulär bas, höjd 22,5 cm, vikt 2038,8 g, signerad R Fridström, stämplad av J Färngren, Stockholm 1945.

12 200 kr

Utrop: 12 500 kr

GRÄDDKANNA/SOCKERSKÅL, på tre ben, vikt 258,1 g, R Fridström, Stockholm.

2 700 kr

Utrop: 1 800 kr

Silver Vas

VAS, silver, höjd 14 cm, vikt 274,8 g, R Fridström, Stockholm 1954.

1 900 kr

Utrop: 1 800 kr

PEPPARSTRÖARE, silver 925/1000, innerdel av metall, höjd 18 cm, GAB 1967.

Utrop: 1 200 kr