Avslutad | Moderna – Lördag 13 november 2010
MATSILVER, 18 delar; 7 bordsskedar 7 bordsknivar, 4 bordsgafflar, Rosenholm, GAB ca 1990-tal.
Visa varaSilver Skål
SKÅL, silver (925/1000), BORGILA, klockformad på rund fotring, höjd 7 cm, diameter 8,6 cm, vikt 175,9 g, år 1963.
BÄGARE, silver, vidgande på räfflad fotring, invändig förgyllning, höjd 14,5 cm, vikt 162,2 g, BEFA, Göteborg 1966.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, välvd fot, hög rak stam, höjd 23,5 cm, signerade Ainar Axelsson, GAB 1966.
SKÅL, silver, hamrad yta, på fotring med vågbandsbård, höjd 8 cm, diameter 13 cm, vikt 270 g, handarbete, signerad Råström 1973.
SKÅL, silver, 830/1000, Sofiero, design Ingrid Råström, handgjord, hamrad, höjd 8 cm, diameter 13 cm, vikt 309 g, ytterkartong.
KAFFEKANNA, silver, på tre ben, trähandtag, höjd 24 cm, vikt 498,6 g, liten buckla, R Fridström, Stockholm 1954.
2 SKÅLAR, silver, på fot, höjd 11,5/8 cm, vikt 392,5 g, R Fridström, Stockholm 1953/1970.
SKÅL MED LOCK, silver, lapis lazuli, höjd 8 cm, vikt 389 g, R Fridström, Stockholm 1964.
LJUSSTAKAR, trearmade, silver, på rektangulär bas, höjd 22,5 cm, vikt 2038,8 g, signerad R Fridström, stämplad av J Färngren, Stockholm 1945.