241 - 251 av 251
1...111213 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012

Klubbad för

HÄNGE, 18K vitguld, droppformad odlad Tahitipärla ca 16 mm, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, längd 2,8 cm, vikt 8,8 g.

Utrop: 11 000 kr

PÄRLCOLLIER, 33 st odlade South Seapärlor, doserade 10,30-14,10 mm, lås i 18K vitguld, längd 45 cm.

Utrop: 59 000 kr

RING, 18K vitguld, 1 odlad Tahitipärla ca 13,75 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,6 g.

Utrop: 20 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 13,50-13,75 mm, grå/svarta, 2 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS, stift/clips, vikt 10,9 g.

Utrop: 25 000 kr

PÄRLCOLLIER, 35 st odlade Tahitipärlor, doserade, 11,00-14,00 mm, lås i silver, längd 46 cm.

Utrop: 26 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor 11,6 mm, 8 briljanter och 8 baguetteslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW/VS, höjd 2,5 cm, vikt 13,4 g, stift.

Utrop: 31 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad Tahitipärla, baguetteslipade diamanter och briljanter ca 3.00 ctv, ca TW-W/VS, höjd 4,0 cm, vikt 21,6 g, kedja 50 cm.

Utrop: 32 000 kr

COLLIER, silver/14K guld, 2 orientaliska pärlor, rosenslipade diamanter, antik, vikt 8,2 g.

4 000 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 14K guld, ametist ca 21,50 ct, skador på rondisten, nagg, slitna fasettkanter, stl 17+ mm, vikt 10,6 g, Finland 1937.

SAFIRRING, 18K guld, droppslipad blå safir ca 3,20 ct, 50 baguette och briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 19,5 g.

Utrop: 45 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, längd 19 cm, Kurz, Zürich år 1967, vikt 218,1 g, gravyr, originalask.

Utrop: 74 000 kr