41 - 60 av 407
1234...21 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 5 maj 2012

Klubbad för

LUCIEN PICCARD, herrur, 35 mm, Boett nr. 53503, 14K guld, automatisk, plexiglas, datum, ca 1970, metallänk ej original.

Utrop: 3 500 kr

CERTINA, Kurth Frères, "The Masters Collection", Ref nr. 738.7829.20, bordsur, 70,5-83 x 50,5-57 mm, gulmetall, quartz, datum, ca 1985, box.

Utrop: 1 900 kr

CARTIER, Santos, Serie 28269, Boett nr. 187901, herrur, 29 x 29 (41) mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. D 0101308, cert, april 1990.

Utrop: 12 000 kr

Klockor Raymond Weil

RAYMOND WEIL, Geneve, Tema, Serie nr. Z748200, Ref nr. 5897, damur, 20 x 25,5 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (32 st. 8/8), integrerat läderband, viklås, cert, april 2000, box, ytterkartong.

Utrop: 3 700 kr

CARTIER, Paris, väckarur, 75 x 75 mm, Cal 949, Serie nr. 17185, Ref nr. 7507, Boett nr. 16387, gulmetall, mekanisk, ankargång, skadad uppdragsvred, skadad boett, ca 1980.

Utrop: 1 900 kr

CARTIER, Pendulette, Boett nr. 890909215, väckarur, 50 x 63 x 10 mm, gulmetall / lack, quartz, alarm, ca 1990.

Utrop: 2 900 kr

Klockor Chopard

L-U. CHOPARD & CIE, Geneve, herrur, 30 x 33 mm, Cal 7000 (Peseux), Ref nr. 2020, Boett nr. 14794, 18Kguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1970.

4 500 kr

Utrop: 4 900 kr

Klockor Concord

CONCORD, Mariner, SG, Serie nr. 632579, Ref nr. 15.81.115 V14N, herrur, 32 mm, bicolour, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, längd 194-196 mm, 1990, etui.

Utrop: 3 300 kr

FICKUR, 51 mm, savonett, Boett nr. 61170, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1920.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

FICKUR, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 56642, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1918.

5 700 kr

Utrop: 5 900 kr

INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, herrur, 33 mm, Cal 88, Serie nr. 1242079, Boett nr. 1277665, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1951.

Utrop: 6 900 kr

LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 280, Serie nr. 13500173, Ref nr. 7785, Boett nr. 7785.1/2149, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1971, metallänk ej original, box (skadad).

3 200 kr

Utrop: 3 500 kr

Klockor Revue Thommen

REVUE, herrur, 35 mm, Cal MSR T44, vitmetall, manuell, plexiglas, skeletterad, skadad boett, läderband, ca 1970, box.

1 700 kr

Utrop: 1 200 kr

BREITLING, Chronomat, Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 8479, Ref nr. 81.950/D13047, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Rouleauxlänk (stål/guld), viklås, ca 1990.

Utrop: 12 000 kr

Klockor Corum

CORUM, Admiral´s Cup, Leap Second, Cal C0895 (ETA), Serie nr. 2230847, Ref nr. 895.931.06/0371 AN92, Boett nr. CAF/A 8070, herrur, 48 mm, titan/gummi, automatisk, safirglas, splitsekund, gummiband, originalspänne, cert, januari 2012, ytterkartong. Limiterad och numrerad (A 392/750).

Utrop: 69 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. L825607, Cal 2135, Verk nr. 1533469, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523 D.18-O2/468 B, cert, september 1990, box.

17 200 kr

Utrop: 17 000 kr

CARTIER, Panthère, Ref nr. 1660, Boett nr. MG297471, damur, 21x 22 (29) mm, 18K vitguld, quartz, safirglas, skadad urtavla, briljantkrans (36 st. ca TW/VVS, ca 0,36 ctv), originallänk, viklås, totalvikt 75,5 gram, ca 1998, box.

Utrop: 43 000 kr

OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80943648, Serie nr. 80943648, PIC nr. 1202.30.00, Ref nr. DB 368.1201, Boett nr. 368.1201, herrur, 35,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 1551/861, ca 2005, box.

10 300 kr

Utrop: 11 000 kr

CARTIER, Louis Cartier, Cal 81, Serie nr. 14870, Ref nr. 881004, damur, 24,5 mm, 18K flerfärgat guld, quartz, safirglas, integrerat läderband, originalspänne i doublé, cert, december 1993, box.

Utrop: 10 200 kr

Klockor Waltham

WALTHAM, fickur, 44 mm, Serie nr. 23447429, Boett nr. 259285, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.

Utrop: 2 500 kr