61 - 80 av 414
1...345...21 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2012

Klubbad för

KEDJA/HÄNGE, grön sten diameter 5,3 cm, fisk, silver, läderband längd 94 cm.

Utrop: 250 kr

Kuriosa Trä

BEHÅLLARE/NETSUKE, trä, boll med grodor diameter ca 6 cm, vikt 82,3 g.

275 kr

Utrop: 325 kr

MANSCHETTKNAPPAR, silver, mekanism i vitmetall, sexkantiga med mönster 16 mm, vikt 11,1 g.

Utrop: 300 kr

MANSCHETTKNAPPAR, silver, runda med mönster, diameter 14 mm, vikt 11,7 g.

Utrop: 350 kr

MANSCHETTKNAPPAR, silver, runda, diameter 16 mm, vikt 11,1 g.

Utrop: 350 kr

HÄNGE, silver, oval agat med inskription, 6,2x6,7 cm, vikt 93,1 g.

Utrop: 650 kr

ÖRHÄNGEN, silver, creoler, diameter ca 4,1 cm, vikt 9,2 g.

Utrop: 250 kr

ÖRHÄNGEN, silver, creoler delvis matterade, diameter ca 5,5 cm, vikt 13,9 g.

Utrop: 400 kr

ÖRHÄNGEN, silver, creoler med förgyllda nitar, diameter ca 4,5 cm bredd 6 mm, vikt 13,3 g.

Utrop: 475 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade sötvattenspärlor, button shape, grå, 12,5 mm, vikt 4,6 g.

375 kr

Utrop: 250 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade sötvattenspärlor, button shape, 12,5 mm, vikt 4,9 g.

300 kr

Utrop: 250 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade sötvattenspärlor, button shape, 11,9 mm, vikt 4,1 g.

275 kr

Utrop: 250 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade sötvattenspärlor, button shape, 12 mm, vikt 4,1 g.

200 kr

Utrop: 250 kr

BROSCH, sterling silver, pelikan, pärlemor, abalone, bredd 7,3 cm, vikt 26,1 g.

Utrop: 800 kr

RING, 18K vitguld, 6 safirer, 14 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 5,5 g, Juvelatljen AB Evert Lindberg, Älvängen 1986.

Utrop: 2 300 kr

HÄNGE, ben med utskuret motiv, ögla i vitmetall, mått 3,8 x 5 cm.

175 kr

Utrop: 200 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 0,57 ct, ovalt fasettslipad, förseglad i box av IOG.

Utrop: 550 kr

BROSCH, förgyllt silver, citrin, gula stenar, imitationspärlor, genombruten, 1900-talets första hälft, 3,5x4,5 cm, vikt 24,0 g.

475 kr

Utrop: 200 kr

HÄNGE, 18k guld och platina, gamalslipad diamant ca0,04 ct, inneslutning når ytan, 2 rosenstenar ca 0,015 ctv, 1900-talets början, höjd 3,6 cm, vikt 0,8 g.

1 100 kr

Utrop: 550 kr

RING, 18K guld/silver, rubin, markasiter, svenska importstämplar, storlek 17,75 mm, vikt 2,0 g.

Utrop: 900 kr