21 - 40 av 292
123...15 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 13 oktober 2012

Klubbad för

OLE LYNGGAARD, pärlcollier, lås, odlade sötvattenpärlor, 7,0-7,5 mm, 18K guld, hjärta, mått 1,1 x 1,1 cm, längd 47 cm, originaletui.

4 600 kr

Utrop: 4 600 kr

STIGBERT, silver, öppningsbar, längd 39 cm, vikt 8,1 g, bucklig.

Utrop: 225 kr

TEBON, collier, silver, Nyköping 1978, längd 38 cm, vikt 56,4 g.

Utrop: 550 kr

MARKSTRÖMS, ljusstakar, silver, design Eric Löfman, signerad Löfman Uppsala 1978, höjd 16 cm, vikt 379,5 g, fyllda.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

GIERTTA coaster, sterlingsilver, hamrad yta, signerad Giertta Stockholm 1998, diameter 11,5 cm, vikt 283,6 g. (d)

1 800 kr

Utrop: 2 100 kr

Silver Fat

4 UPPLÄGGNINGSFAT, sterlingsilver, former av ruter, klöver, spader och hjärter, längd mellan 10-12 cm, Asprey & Co, Birmingham 1900-talets andra hälft, vikt totalt 239,6 g, originaletui.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K rodierat guld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 8 g.

3 700 kr

Utrop: 3 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 smaragder, 8 prinsesslipade diamanter 0,62 ctv, ca TW/VS, stift, 5,4 g.

Utrop: 10 400 kr

Silver Vas

KARLHEINZ SAUER, vas, sterlingsilver, förgylld invändigt, Klagstorp 1991, höjd 12 cm, diameter 7,7 cm, vikt 243,7 g.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

PÄR NORLING, collier, Exign, sterlingsilver, halvstelt, längd 38 cm, vikt 113,1 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

PÄR NORLING, armband, Exign, sterlingsilver, längd 19 cm, vikt 83,6 g, etui.

600 kr

Utrop: 700 kr

Silver Fat

GEORG JENSEN, 2 saltkar, sterlingsilver, nr 1112, höjd 2 cm, diameter 7 cm, vikt totalt 57,6 g, originalkartong.

800 kr

Utrop: 900 kr

RING, silver, cabochonslipad rutilkvarts, stl 18,75 mm, Smyckeboden Olle Torrestad, Halmstad 1964, vikt 17,9 g.

1 100 kr

Utrop: 550 kr

RING, silver, turkos, stl ca 16 mm, Smyckeboden Olle Torrestad, Halmnstad 1966, vikt 21 g.

650 kr

Utrop: 550 kr

REY URBAN, armring, Stockholm 1969, sterlingsilver, 6,6 x 5,7 cm, bredd 0,9 cm, box.

Utrop: 1 700 kr

GEORG JENSEN, hänge/brosch, Daisy, sterlingsilver, gul emalj, design 2010, kedja 92 cm, diameter 4 cm, vikt 26,3 g, originaletui.

1 700 kr

Utrop: 1 600 kr

KALEVALA, brosch, silver, fågel, längd 4,3 cm, svensk import, vikt 15,2 g, nål ej silver.

350 kr

Utrop: 275 kr

GEORG JENSEN, ring, 18K guld/silver, 2 st ihoplödda ringar, stl 16 mm, vikt 7,5 g.

Utrop: 2 200 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, briljant ca 0,20 ct, ca W/SI, ormlänk, små bucklor, längd 42 cm, vikt 10,5 g.

Utrop: 4 700 kr

STIGBERT, collier, silver, längd 36 cm, vikt 7,3 g, bucklig.

Utrop: 225 kr