41 - 60 av 234
1234...12 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti 2013

Klubbad för

COLLIER, sterlingsilver, blå topas, design Pierre d´Argent, längd 42 cm.

650 kr

Utrop: 700 kr

COLLIER, sterling silver, peridoter, design Pierre d´Argent längd 42 cm

1 100 kr

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN sterling silver, stift, peridoter, design Pierre d´Argent

400 kr

Utrop: 500 kr

ÖRHÄNGEN, sterling silver, stift, ametister design Pierre d´Argent

800 kr

Utrop: 500 kr

COLLIER, sterling silver, ametister, design Pierre d´Argent längd 42 cm

1 200 kr

Utrop: 700 kr

OLE LYNGGAARD, collier, Blomma, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, artnr. C2004-402, längd 42 cm, vikt 5 g.

8 500 kr

Utrop: 7 500 kr

OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, 0,06 ct enligt gravyr, artnr. A1037-5005, stl 17,25 mm, vikt 9,7 g.

Utrop: 8 500 kr

BÄGARE, sterlingsilver, hamrad yta, Svedboms, Vetlanda 1979, höjd 5,5 cm, vikt 97,8 g.

500 kr

Utrop: 600 kr

WIWEN NILSSON, manschettknappar, sterlingsilver, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN Lund 1955, vikt 12,0 g, monogram CJA. (d)

1 600 kr

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, signerade Pertti Peuri, Finland 1987, längd 5 cm, vikt 9,0 g.

275 kr

Utrop: 300 kr

WIWEN NILSSON, brevkniv, sterlingsilver, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN Lund 1958, längd 12 cm, vikt 30,0 g, monogram samt datering. (d)

750 kr

Utrop: 700 kr

WIWEN NILSSON. glasunderlägg, 2 st, silver, Lund 1931, diameter 6,5 cm, vikt 45,8 g, monogram. (d)

850 kr

Utrop: 700 kr

RING, 14K vitguld, tanzanit, stl 16,75+ mm, vikt 2,6 g, mindre skador på tanzaniten.

1 200 kr

Utrop: 800 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 tanzaniter, stift, vikt 0,7 g.

1 200 kr

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briolettslipade blå topaser, vikt 6,6 g.

2 200 kr

Utrop: 2 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med fasetterad bergkristall boll, stängbar krok

850 kr

Utrop: 900 kr

LÉTUI, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,02 ct, TW(G)/VS2, GIA certifikat 2141914152, Stockholm 2013, stl16,5 mm, vikt 6,1 g, gravyr, originaletui.

65 000 kr

Utrop: 43 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VS1, IGI cert F6E92851, 32 baguettslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca River-TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, svaga fattningar hos de baguettslipade diamanterna.

Utrop: 56 000 kr

STJÄRNRINGEN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,38 ct enligt gravyr, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.

4 100 kr

Utrop: 4 600 kr

Smycken Lås

LÅS, sterlingsilver, kula ca 13,8 mm, troligen stämplat RA, Danmark, pärlcollier, odlade sötvattenpärlor, färgade svarta, längd 43 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr