61 - 80 av 324
1...345...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2013

Klubbad för

RING, 14K guld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 3 600 kr

KÅSA, silver, Brook & son Edinburgh, 1890-1920, 14 x 3 cm, vikt 117,8 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

RING, 18K guld, 4 blå safirer, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, Fahlström ab, hovjuvelerare Gunnar 2008, stl 18 mm, vikt 6,6 g.

2 700 kr

Utrop: 2 600 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,47 ct, ca TCr(I)/SI, 8 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv W/SI, stl 17 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 14 000 kr

RING, 14K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv samt 26 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift/clips, vikt 6,3 g.

4 500 kr

Utrop: 2 800 kr

31 BRILJANTER, 2,54 ct totalt, 0,06 - 0,10 ct/st, ca TW-TCa/VS-P1 (mest TW-W), 2 små nagg.

6 700 kr

Utrop: 6 900 kr

ENSTENSRING, 18Kvitguld, briljant ca 1,78 ct, ca Ca(M-N)/VS1, stl ca 16,75 mm, vikt 4,4 g.

28 000 kr

Utrop: 28 800 kr

HÄNGE/KEDJA, platina, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca LBR/ SI-P, längd 40 cm, längd 2,9 g.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

ARMBAND, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, längd 18 cm, vikt 12,9 g.

6 500 kr

Utrop: 7 400 kr

NOBELBESTICK, 12 fiskknivar, förgyllda, design Gunnar Cyrén, längd 21 cm.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, 6 smaragder, 13 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-TCR/SI-P, stl 16 mm, vikt 4,8 g, 3 smaragder mindre skador.

Utrop: 2 400 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W/VS, stl 16,25, mm, Sverige 1949, vikt 6,4 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, citrin, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Göteborg ca 1960-tal, stl 16 mm, vikt 6 g, citrin slitna fasettkanter.

Utrop: 2 300 kr

SHAKER, drinkblandare, silver, höjd 23 cm , vikt 401,2 g.

2 800 kr

Utrop: 2 800 kr

Silver Etui

CIGARETTBURK, silver, förgylld invändigt, svensk importstämpel, höjd 19 cm, vikt 747,3 g.

Utrop: 4 600 kr

A MICHELSEN, bestick i sterlingsilver 8 smörgåsgafflar och 6 smörgåsknivar, Danmark, ca 385 g silver.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, smaragd ca 1,00 ct, spricka och nagg, 46 briljanter ca 0,83 ctv, ca Cape/P, 2 dia saknas, en del har naturliga håligheter (naturaler), stl 16,5+, vikt 5,5 g.

2 500 kr

Utrop: 2 300 kr

ARMRING, 18K guld/vitguld, 15 briljanter ca 3,10 ctv, ca TW/SI-P1, mitttsten ca W/VS, öppningsbart, inre omkrets 15,5 cm, tillverkat av Kaplans i Stockholm 1988, vikt 26,6 g.

Utrop: 23 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, månsten, blå emalj, vikt 17,6 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr