41 - 60 av 303
1234...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 november 2013

Klubbad för

LJUSSTAKAR, silver, Befa, Göteborg 1966, höjd 15,1 cm, fyllda, total vikt 220,2 g. Skev manschett.

Utrop: 900 kr

LJUSSTAKAR, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1945, höjd 17 cm, avtagbar manschett, fyllda, vikt 817,2 g, bucklor.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

K ANDERSON, silver, sockerskål med lock, Stockholm 1939, båtformad med två hänklar, rektangulär fot med gallerkant på fyra kulfötter, lockknopp i form av kotte, invändigt förgylld, höjd ca 18 cm, vikt 314 g.

Utrop: 1 800 kr

MATSILVER, 96 delar; 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar (blad i rostfritt stål), 12 bordsskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 förrättsgafflar, 12 förrättsknivar (blad i rostfritt stål), 12 teskedar, W.A Bolin, Stockholm ca 1970-tal, total silvervikt ca 4026 g, 8 lindor.

16 000 kr

Utrop: 17 600 kr

COLLIER, 18K guld, rund pansarlänk, cabochonslipad smaragd 4,11 ct enligt gravyr, 2 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, längd 44,5 cm, vikt 24 g, inneslutningar når ytan i smaragden.

Utrop: 9 900 kr

BROSCH, silver/18K guld, briljant-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,85 ctv, längd 5 cm, vikt 11,7 g, en diamant saknas, skador och nagg.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, blå Ceylonsafir ca 5,00 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,75+ mm, GD&Co, Malmö ca 1930-tal, vikt 3,2 g, safiren har nagg och slitna fasettkanter.

4 600 kr

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljant- och 10 åttkantslipade diamanter 0,46 ctv enligt gravyr, ca W-TCR/VS, stl 18 mm, GD&Co, Malmö år 1950, vikt 3,3 g, mittstenen har ett nagg i rondisten, gravyr.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, odlad pärla, 8 gammalslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/SI-P, en diamant är skadad och har ej åsatts något värde, nagg i rondister, pärlan är skadad, stl 18,75 mm, Hallbergs, vikt 2,8 g.

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 2,9 g.

Utrop: 11 000 kr

RING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 2,65 ctv enligt grayvr, ca TW-W(G-H)/SI, stl 18 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 30 000 kr

HÄNGE, 18K guld, 3,3 x 1,7 cm, blå topas ca 14,30 ct, 56 briljanter ca 1,23 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 8,8 g.

Utrop: 13 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 akvamariner ca 5,00 ctv, 48 briljanter ca 2,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, vikt 11,5 g.

Utrop: 19 000 kr

SMYCKESET, 18K guld, hänge/örhängen, 3 smaragder ca 1,00 ctv, 41 briljanter ca 0,72 ctv, ca W-TCr/SI, stift, vikt 6,2 g.

Utrop: 12 400 kr

RING, 18K guld, antik, 3 äkta pärlor, svart emalj, stl 19 mm, svenska stämplar, vikt 1,7 g, skadad och sliten emalj, lagningar i ringskenan, spricka i en pärla.

500 kr

Utrop: 550 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 1955, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, en diamant med litet brott på kuletten.

Utrop: 4 300 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/platina, cabochonslipad blå safir ca 4,50 ct, 16 gammalslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W(H)/SI, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g, etui.

8 200 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 14K guld/platina, orientalisk pärla ca 5,5 mm, gammalslipad diamant ca 0,75 ct (med mindre skada) ca W(H), i övrigt mycket små inneslutningar, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv (nagg), stl 15,75 mm, vikt 2,9 g.

6 500 kr

Utrop: 7 400 kr

SMYCKESET, ring, örhängen, 18K guld, granater, briljantslipade diamanter ca 0,50 + 1,70 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, E&V, stl ring 18 mm, örhängen med stift/clips, totalvikt 60,0 g, 2 butikscert från E&V medföljer, orginaletui.

Utrop: 28 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 2 blå safirer, 19 medium och åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, Gustaf Dahlgren Malmö 1930/40-tal, längd ca 17 cm, vikt 7,2 g, säkerhetskedja, 2 diamanter skadade.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr