81 - 100 av 303
1...456...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 november 2013

Klubbad för

DIAMANT, 0,82 ct, briljantslipad, TW(F)/VVS2.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, ametist, 37 åttkantslipade diamanter 2 briljantslipde ca 0,36 ctv, ca W/VS, Svenska stämplar, längd 18,5 cm, vikt 17,8 g, etui.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 20,8 g, några stenar med nagg.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla 3 åttkanslipade diamanter, 2 briljantslipade, 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Svedbom Vetlanda 1957, vikt 4,5 g.

Utrop: 1 900 kr

Accessoarer Pennor

MONTBLANC, Meisterstück Agatha Christie, kulspetspenna, i svart och oxidized silver 925, originalask, nr 17620.

Utrop: 7 500 kr

ARMBAND, 14K guld, 78 baguetteslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca Cape/SI, några P1, ett fåtal svaga fattningar, längd 18,2 cm, vikt 14,4 g.

Utrop: 4 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(F-G)/VS, City-guld Stockholm 1988, gravyr, 18,25 mm, vikt 4 g.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

DIAMANTER, 85 åttkantslipade, 2,00 ct totalt, ca 0,01 - 0,025 ct/st, ca W-Cr/VS, några är sämre, 5 med små nagg.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,2-6,4 mm, mindre pärlorna ca 2,6-3,0 mm, längd 78 cm, lås 18K vitguld, smaragd, 2 briljantslipade diamanter ca 0,05 ct.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, snäckskalscamé, granater, odlade pärlor ca 2 mm, längd 42 cm, vikt 8,3 g, mindre skada på camén.

425 kr

Utrop: 450 kr

ÖRHÄNGEN, 18K, guld, 8 diamanter, odlade pärlor, fönsteremalj, / Plique á jour/ stift

Utrop: 4 500 kr

184 DIAMANTER, åttkantslipade, 1,80 ct totalt, ca 0,01 ct/st, ca W-TCr(H-I)/VS-SI i genomsnitt, några är inte helt runda.

2 900 kr

Utrop: 3 100 kr

KÅSA, silver, Brook & Son, Edinburgh 1910, två hänklar, höjd ca 4,5 cm, vikt 121,8 g.

Utrop: 900 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS-SI, Uppsala 1979, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld (snurrebussar i silver), 2 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 1,1 g.

3 200 kr

Utrop: 2 100 kr

MATSILVER, 48 delar, modell Svensk, 12 bordsknivar 12 bordsgafflar, rostfria blad, 12 bordsskedar, 12 smörgåsknivar, rostfria blad, GAB, 1960-tal, vikt 2085,4 g.

Utrop: 17 200 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8-9 mm, barocka, lås i 18K vitguld med ametist och vita stenar, Gunnar Fahlström, Hovjuvelerare, Stockholm 1963, längd 40 cm.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS1, Guldsmeders, Uppsala 1976, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g, mindre skada vid rondist.

Utrop: 14 800 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS, Juvelia Ateljé, Uppsala 1980, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 2 700 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 2,78 ct, rund fasettslipad, violett-grön, 8,95 x 8,95 x 5,27 mm.

Utrop: 1 400 kr