1 - 20 av 225
123...12 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 12 april 2014

Klubbad för

RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 2,07 ct enligt gravyr, ca Ca(N)/VVS-VS, 14 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 1966, stl 17 mm, vikt 6,7 g.

43 000 kr

Utrop: 40 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, ovalslipad ametist ca 22,00 ct, 70 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, 45 x 40 mm, vikt 19,0 g.

Utrop: 22 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld/silver, orientaliska pärlor, en odlad pärla, gammalslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca W-CR/SI, mittstenen ca 0,55 ct, vikt 10,7 g, etui, naturliga håligheter i diamanterna, två diamanter är skadade och två har nagg.

Utrop: 20 000 kr

WIWEN NILSSON, armring, 18K guld, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund år 1947, innerdiameter 5,6 cm, vikt 45,6 g, originaletui, repor. (d)

23 000 kr

Utrop: 17 200 kr

BROSCH, 18K guld, sardonyx, 12 antikslipade diamanter ca 0,40 ctv, 4 smaragdslipade smaragder, Franska stämplar, 1800-talets andra hälft, oidentifierad mästarstämpel, vikt 9,8 g, etui, diamanterna har flera skador och nagg, smaragder med nagg.

7 100 kr

Utrop: 8 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 3, silver, åtta cabochonslipade månstenar, längd 19 cm, tillverkat mellan åren 1933-44, vikt 27,7 g.

8 400 kr

Utrop: 5 700 kr

BROSCH, 14K guld/silver, ca 62 gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-CR/VS-SI, längd 4,5 cm, vikt 8 g, originaletui, en mindre diamant saknas.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

W.A. BOLIN, ring, platina, rektangulärt fasetterad rubin ca 0,60 ct, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, Stockholm 1935, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.

13 000 kr

Utrop: 11 400 kr

CARTIER, armband, 18K trefärgat guld, panter, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, nr B11623, ca år 1990, innerdiameter 6 cm, vikt 48,3 g, en diamant är skadad.

27 500 kr

Utrop: 23 000 kr

CHOPARD, collier, Happy diamonds, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(F-G)/VVS, längd 40,5 cm, vikt 117,1 g, originaletui och ytterkartong.

78 000 kr

Utrop: 84 000 kr

RING, 18K guld/platina, 11 carréslipade smaragder, 2 orientaliska pärlor, 3 gammalslipade och 14 rosenslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-CR/SI, antik, omkring år 1900, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, 3 smaragder och 2 diamanter har nagg, etui.

6 300 kr

Utrop: 2 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, gammal och rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCa-CA/SI-P, antika, längd 3,5 cm, vikt 6,8 g, senare skruvmekanism, etui.

9 000 kr

Utrop: 3 500 kr

SYSKONRING, platina, mediumslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(F)/VS1, rund fasetterad blå safir ca 1,20 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 1900-talets första hälft, stl 17,75+ mm, vikt 3,8 g, safiren har slitna fasettkanter samt nagg i rondisten, diamanten har ett litet nagg, några av de åttkantslipade diamanterna har nagg.

12 400 kr

Utrop: 13 800 kr

BROSCH, 14K guld, fågel med rubinöga, 4,5 x 4,2 cm, gammal- och rosenslipade diamanter, odlad pärla ca 11,00 mm, vikt 13,2 g, några diamanter har nagg.

Utrop: 8 000 kr

Silver Bricka

GEORG JENSEN, fat, nr 1015, sterlingsilver, design Sigvard Bernadotte, på 4 fötter, triangulär form, 28,5 x 24,5 cm, svenska importstämplar, vikt 795,2 g, repor.

8 000 kr

Utrop: 9 200 kr

CARTIER, salt och pepparkar, silver, delvis förgyllt, glas, refnr 720984 och 721132, originaletui, etui med skador samt fläckar.

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

SIGURD PERSSON, skål, sterlingsilver, oval form, hamrad yta, smed Lars Munkhammar, Stockholm år 1988, höjd 8 cm, mått 14,5 x 16,5 cm, vikt 689,2 g. (d)

12 000 kr

Utrop: 14 000 kr

CARTIER, armring, Trinity, 18K trefärgat guld, serienr. DQ3310, längd ca 20 cm, vikt 60,9 g, certifikat, originaletui, ytterbox, skadat etui.

30 000 kr

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,65 ct, ca Ca(M-N)/SI1, 26 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 12,7 g.

Utrop: 90 000 kr

CHAMPAGNEKYLARE, silver, invändigt förgylld, hänklar, bladstav, lock med pinjekotte, Hallberg, Stockholm år 1916, höjd 49 cm, vikt 1744,9 g, fotring med buckla, mindre buckla på livet, tennlödd botten.

12 600 kr

Utrop: 9 200 kr