41 - 60 av 208
1234...11 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 29 november 2014

Klubbad för

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld i kedja, platina i hänget, smaragdslipad akvamarin ca 10,00 ct, 21 briljantslipade diamanter samt 3 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS-SI, 1940-tal, längd 42 cm, vikt 10,4 g.

15 200 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,19 ct, ca Yellow/VVS, 20 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 73 000 kr

RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,50 ct, svart emalj och rosenslipade diamanter, stl 15,75+ mm, vikt 3,1 g.

5 100 kr

Utrop: 4 500 kr

ARMBAND, platina, 29 medium och briljantslipade diamanter, 56 åttkantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, mittstenen 0,50 ct, Juvelfabriken Stockholm 1941, längd ca 18 cm, vikt 22,8 g.

Utrop: 60 000 kr

WA BOLIN, ring, platina, gammalslipad diamant ca 1,35 ct, ca TCa(K)/SI, Stockholm 1949, stl 16,75 mm, vikt 11,4 g.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

SYSKONRING, platina, 2 mediumslipade diamanter ca 2,37 ct, ca TCr(I)/VVS-VS, 9 diamanter ca 0,03 ctv, Stockholm 1933, stl 18,25 mm, vikt 3,7 g.

55 000 kr

Utrop: 45 000 kr

WA BOLIN, brosch, platina, 41 åttkant och 8 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1954, vikt 4,6 g, originaletui.

Utrop: 13 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,32 ct, River(E)/VVS2, GIA certifikat 8512157 medföljer, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 116 000 kr

LAPPONIA, ring, Lagetto, 18K guld, akvamarin, design Björn Weckström, Finland 2000, stl 17,5 mm, vikt 14,1 g.

6 100 kr

Utrop: 6 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,01 ct, TW(G)/VS2, HRD certifikat 11006974001, 39 briljantslipade diamanter 0,39 ctv, 15,75 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 240 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 4,12 ct, River(E)/VS2, CIBJO certifikat.

Utrop: 850 000 kr

ESTRID ERICSON, collier, Etruskiska halsbandet, tenn, tillskriven Firma Svenskt Tenn, ca 1940-50 tal, längd 38 cm, vikt 91,8 g, säkerhetskedja i silver.

4 000 kr

Utrop: 3 200 kr

ESTRID ERICSON, armband, Etruskiska armbandet, tenn, tillskriven Firma Svenskt Tenn, ca 1940-50 tal, längd 18 cm, vikt 42,6 g.

1 800 kr

Utrop: 1 600 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,25 ct, River(D)/VS2, GIA Report 6157914005.

79 000 kr

Utrop: 86 000 kr

CARL FREDRIK HULTBOM, armring 18K guld, emalj, 2 flodpärlor, 2 orientaliska pärlor, antikt, Stockholm 1847, 5,5x6 cm, vikt 10,8 g, en pärla skadad, emaljskador, säkerhetskedja saknas.

4 500 kr

Utrop: 5 200 kr

SET MED CHAMPAGNEVISPAR, silver, bakelit, 6 vispar, ställning, Art Deco, 1920/30-tal, svenska importstämplar, höjd 18 cm, vikt 130,4 g.

2 400 kr

Utrop: 2 300 kr

LJUSSTAKAR, 2 st snarlika, silver, Rokoko, Gg Nic Bierfreund, Augsburg 1763-1765, oidentifierad mästarstämpel, Nürnberg 1700-talets mitt, höjd ca 20 cm, total vikt 479,7 g, bucklor, lagningar, hål.

Utrop: 20 000 kr

Accessoarer Övrigt

CIGARETTMUNSTYCKE, 18K guld/platina, rubiner och diamanter, Sheffield England 1911, munstycke i bakelit märkt Dunhill, längd 9,2 cm, vikt 16,6 g, liten spricka i guldet.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 14/18K guld, rosenslipade diamanter, svart emalj, antika, 1800-tal, längd 3,4 cm, vikt 8,9 g, stift, nagg.

9 100 kr

Utrop: 8 900 kr

GEORG JENSEN, skål, nr 468A sterlingsilver, rund fot med dekor av blad och frukter, design Gundorph Albertus, Köpenhamn ca 1930, svensk importstämpel, höjd ca 21 cm, diameter 22,5 cm, vikt 1119 g.

30 000 kr

Utrop: 13 400 kr