1 - 20 av 251
123...13 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 augusti 2014

Klubbad för

Ädelstenar Kvarts

CITRIN, 121,34 ct, smaragdslipad 31 x 25 x 19 mm.

400 kr

Utrop: 500 kr

RING, 18K guld, smaragd ca 2,00 ct, 20 briljanter ca 0,24 ctv, ca TCr-Cr/VS, stl 16,75+ mm, vikt 5,6 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 peridoter, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 2,6 g.

1 900 kr

Utrop: 1 800 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,15 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 1 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant slipad diamant ca 0,15 ct, ca TW(G)/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g.

Utrop: 1 000 kr

COLLIER, 14K vitguld, 24 baguette samt 28 briljantsl diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, längd 44 cm, vikt 7,8 g, svaga fattningar.

5 600 kr

Utrop: 3 200 kr

ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TCa/SI, nagg på en diamant, stl 18 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 1 600 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, rubin 0,35 ct enligt gravyr, nagg, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1983, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 1 700 kr

SKED, silver, graverat mönster, Krollpfeifer 1872, längd 23 cm, vikt 42,8 g, mindre bucklor.

Utrop: 275 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, svenska stämplar.

1 600 kr

Utrop: 1 900 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, opaltriplett, onyx, tillv av Wladyslaw Szlezak Wasa Smycken i Stockholm 1971, vikt 1,9 g.

Utrop: 700 kr

3 BRILJANTER 0,12 ct totalt, ca TW-TCr/VS, ca 0,04 ct/st.

500 kr

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Kvarts

CITRIN, 14,89 ct, kuddslipad.

300 kr

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Pärlor

MABÉPÄRLA, diameter 18-18,5 mm,

800 kr

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Pärlor

MABÉPÄRLOR, 2 ST, diameter ca 13,5-14 mm.

800 kr

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Turmaliner

2 TURMALINER, 6,40 ct totalt, rosa, cabochonslipade, ca 10,0 x 8,0 x 5,2 mm.

Utrop: 400 kr

Ädelstenar Övrigt

KRYSOBERYLLKATTÖGA, 2,12 ct, gulgrön, 6,7 mm i diameter, 5 mm hög.

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Granater

RODOLITGRANAT, 3,36 ct, ovalslipad.

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Turmaliner

2 TURMALINER, 0,84 ct totalt, rosa, trappslipade, ej exakt matchande, troligen från Nigeria.

300 kr

Utrop: 350 kr

Accessoarer Övrigt

TOILETTGARNITYR, silver, 4 delar, spegel, hårborste, kam, klädborste, Finland 1963 - 1974, vikt 540 g.

500 kr

Utrop: 600 kr