1 - 20 av 314
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 oktober 2014

Klubbad för

21 DIAMANTER, 0,82 ct totalt, ca 0,02 - 0,05 ct/st, ca W-TCr/VS-SI (1 dåligt slipad och P1 med nagg).

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,01 ct, ca TW(G)/SI1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 145 000 kr

CARMOSÉRING, 14K vitguld droppslipad smaragd ca 1,50 ct, 27 briljantslipade diamanter ca 3,25 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 6,5 g, en diamant skadad, nagg på smaragd.

Silver Fat

BORGILA, fat, sterlingsilver, Stockholm 1947, diameter ca 30,5 cm, vikt 806,2 g, gravyr i botten.

Utrop: 4 000 kr

COLLIER, 14K guld, svart och röd korall, längd 76 cm, vikt 102,1 g.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

Ädelstenar Övrigt

BOX MED ÄDELSTENAR, kvarts, kyanit, fluorit, prasiolit, grön safir, topas, hessonit, tanzanit, gul opal, ovalt slipade.

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljant, och åttkantslipade diamanter 0,52 ctv, ca W/VS, längd 45 cm, vikt 10,2 g, mindre skada på en sten.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter, 2,54 ctv, TW(F-G)/SI2, HRD cert till samtliga diamanter, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 52 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,5-8,0 mm, off round, lås i 18K guld/platina, 2 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, 6 rosenstenar, längd 65 cm.

3 700 kr

Utrop: 3 800 kr

AUGUST WILHELM AHNSTRÖM, dosa, silver, invändigt förgylld, Växjö 1853, 7x4 cm, vikt 57,0 g, mindre bucklor.

700 kr

Utrop: 800 kr

AUGUST WILHELM AHNSTRÖM, dosa silver, Växjö 1863, 7,5x5 cm, vikt 70,0 g, små bucklor, spricka i lock.

600 kr

Utrop: 700 kr

GUSTAF WILHELM HELLSTRÖM, dosa, silver, spår av förgyllning invändigt, Södertälje 1857, 8x5 cm, vikt 75,9 g, monogam i botten.

700 kr

Utrop: 800 kr

AUGUST WILHELM AHNSTRÖM, dosa silver, invändigt förgylld, Växjö 1882, 8,5x4 cm, vikt 79,7 g, monogram, små bucklor.

Utrop: 800 kr

DOSA, silver, Moskva kontrollstämpel Nikolay Dubrovin 1831, otydlig mästarstämpel, 7,5x3 cm, vikt 65,3 g.

1 100 kr

Utrop: 800 kr

MATSILVER, 12 delar, silver, modell Vasa, 4 bordsknivar, 4 bordsgafflar, 4 bordsskedar, GAB, stockholm 2000-2001, totalvikt 600,8 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/SI, John Pettersson, Stockholm 1912, vikt 2,2 g, etui.

2 300 kr

Utrop: 1 400 kr

BROSCH, 18K guld/silver, grön turmalin, rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 5 cm, vikt 7,4 g, etui.

Utrop: 1 200 kr

HÄNGE/KEDJA, platina/18K guld/silver, 2 akvamariner, rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, 1900-talets första hälft.

4 100 kr

Utrop: 4 200 kr

23 DELAR MATSILVER, Olga, 8 Bordsknivar (rostfria blad), 8 Bordsgafflar, 1 Bordssked, 6 Efterättssked, tyglinda, ca 60-70 tal, silvervikt ca 778 g.

4 300 kr

Utrop: 4 000 kr