21 - 40 av 606
123...31 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 20 december 2014

Klubbad för

ARMBAND, 22K guld, 3,5 cm brett, längd 19,5 cm, öppningsbart, vikt 66,1 g.

21 500 kr

Utrop: 24 500 kr

ÖRHÄNGEN, 22K guld, krokar, vikt 9,4 g.

3 200 kr

Utrop: 3 700 kr

DIAMANT, gammalslipad, 1,04 ct, ca TCa(K)/mindre skada och nagg på rondisten, i övrigt mycket små inneslutningar.

10 800 kr

Utrop: 12 000 kr

TENNISARMBAND, 18 K vitguld, 62 briljantslipade diamanter, ca 2,66 ctv, ca W/VS, längd 18 cm vikt 9,4 g.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS, längd 42 cm, vikt 15,6 g.

6 500 kr

Utrop: 7 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, ca 3,5-7 mm, 18K guld och vitguldlås, gravyr baktill, längd 54 cm.

700 kr

Utrop: 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 2,8 ct, skadad och har 2 nagg, 10 briljanter ca 1,00 ctv, en briljant skadad, ca TW/VS, stl 18,25 mm, Guldsmedjan i Jönköping, vikt 5,6 g.

7 000 kr

Utrop: 4 600 kr

HÄNGE, 18K vitguld, ametister, kors, 2,7 x 1,5 cm, vikt 4,4 g.

Utrop: 2 200 kr

Silver Vas

VAS, sterlingsilver, hamrad yta, oval, Svedboms Vetlanda 1979, höjd 19 cm, vikt 471,1 g, synlig svetsfog.

Utrop: 2 300 kr

Silver Vas

VAS, sterlingsilver, hamrad yta, oval, Svedboms Vetlanda 1985, höjd 13 cm, vikt 231,9 g.

Utrop: 1 600 kr

Silver Vas

VASER, 2 st, sterlingsilver, hamrad yta, ovala, Svedboms Vetlanda 1979, höjd 9,5 cm, vikt 276,3 g.

Utrop: 2 100 kr

RING, akryl/18K guld, ametist, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 2 400 kr

RING, 14K guld, rektangulär, fasetterad ametist, handarbete, Danmark, stl 17, 00 mm, vikt 13,4 g,

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,9 g, svaga fattningar.

Utrop: 3 700 kr

Ädelstenar Kvarts

3 CITRINER, ovala, fantasislipade, 22,68 ct totalt, 1 större och 2 mindre.

Utrop: 900 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, odlade sötvattenspärlor 5,4 - 9,8 cm, rosenstenar, 1920-tal, längd 5,5 cm, vikt 6,9 g. Rosenstenar skadade.

Utrop: 11 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade barocka pärlor, längd 3,7 cm, vikt 3,6 g.

2 000 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W(H)/VVS-SI, Ceson Göteborg 1970, stl 14,25 mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 11 000 kr

CARMOSÉRING, platina, safir, 14 mediumslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCape(H-L)/SI-P, Stockholm 1936, stl 18 mm, vikt 3,8 g, safiren har nagg, en diamant skadad, skev ringskena.

Utrop: 8 000 kr

5 DIAMANTER, briljantslipade, 0,52 ctv, TW(F-G)/VS1-VS2, IGI cert F6G83908, plomberade.

Utrop: 5 100 kr