221 - 235 av 235
1...101112 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 14 november 2015

Klubbad för

LS AUDEMARS, Brassus & Geneve, fickur, 53,5 mm, savonett, Serie nr. 21785, Boett nr. 21785, 18K guld, ankargång, glasad innerboett, gravyr, ca 1910.

21 000 kr

Utrop: 19 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Chronometer, Ref nr. 6534, Serie nr. 408654, Cal 1030, Verk nr. N810032, Boett nr. 6534, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Oysterlänk (ca 1971), viklås, Ref nr. U.S.A. C.I. 7-71, chronometercertifikat, cert, mars 1959, tillverkad fjärde kvartalet 1958.

25 000 kr

Utrop: 27 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox, reseväckarur, 37 x 43 mm, Cal 910, Serie nr. 1220362, Ref nr. 10007, bicolour, mekanisk, alarm, skadad boett, cert, ca 1973, läderpåse, etui.

Utrop: 3 700 kr

LONGINES, herrur, 33,5 mm, Cal 12.68 Z, Serie nr. 8092476, Boett nr. 506, 9K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, boett signerad Baume (Baume & Co, of 1 Hatton Garden, London), läderband, ca 1950, box.

3 000 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, "Tiffany & Co", Complicated, Cal 240/164, Serie nr. 3110293, Ref nr. 5085/1A-001, Boett nr. 4053051, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, månfas, gångreservindikator, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, "Extract from the Archives", såld 5 januari 1999.

Utrop: 149 000 kr

Klockor Glashütte

UHRENFABRIK AKT. GES. GLASHÜTTE SA. fickur, 51,5 mm, savonett, Serie nr. 351488, Boett nr. 351488, 14K guld, ankargång, innerlock i 14K guld, ca 1935.

Utrop: 29 000 kr

FICKUR, 55,5 mm, Boett nr. 19071, silver, spindelgång, nyckeldragare, dag, datum, synlig balans, urtavla med blomstermotiv, bucklor, ca 1820.

6 000 kr

Utrop: 5 900 kr

PETTER ERNST (1714 - 1784), Stockholm, fickur, 60 mm, Serie nr. 535, silver, spindelgång, nyckeldragare, boett av Augustin Bourdillion (1729-1799), senare bygel, bucklor, ca 1762.

8 000 kr

Utrop: 8 900 kr

JULES JÜRGENSEN, Copenhagen, fickur, 53,3 mm, savonett, Serie nr. 12239, Boett nr. 12089, 12239, 18K guld, kronometergång, glasad innerboett, kopia på "utdrag från arkiv", tillverkad 1870-1875, såld 1875, träetui (Manufacture D´Horologerie A. Hillgren Genève).

Utrop: 69 000 kr

Klockor Corum

CORUM, "Mr. Magnus Holmberg's" Admiral´s Cup, Competition 48, "Victory Challenge", Cal ETA 7750, Verk nr. 666901, Serie nr. 2102561, Ref nr. 082.962.20/F373 AB12, Boett nr. 01.0001, herrur, 48 mm, titan/gummi, automatisk, safirglas, datum, gummiband, viklås, ca 2007. Limiterad och numrerad (Nr. 017/250).

28 000 kr

Utrop: 29 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 18038, Serie nr. 8603907, Cal 3055, Verk nr. 0675017, Boett nr. 18000, herrur, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, diamanturtavla (49 st. 8/8), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8385/55, totalvikt 135,9 gram, cert, januari 1985, box.

Utrop: 148 000 kr

Klocktillbehör Rolex

STEEL ROLEX ACIANO, skriven av Giorgia & Guido Mondani, 277 sidor, engelska / italienska, tryckt i en upplaga om 599 exemplar 2013, signerad, ytterfodral.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

Klocktillbehör Rolex

ROLEX STORY, skriven av Mondani Family, 2 volymer, 312 + 309 sidor, engelska / italienska, tryckt i en upplaga om 300 exemplar 2014, ytterfodral.

Utrop: 5 900 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Genève, herrur, 33 mm, Cal 454/3 C, Serie nr. 446624, Boett nr. 282088, stål, manuell, plexiglas, OBS antimagnetisk innerboett saknas, läderband, ca 1944.

19 200 kr

Utrop: 16 000 kr

ROLEX, Cosmograph Oyster, Daytona, "Units per hour 200", Ref nr. 6263, Serie nr. 6198421, Cal Valjoux 727, Boett nr. 6263 (C.R.S), kronograf, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-VC/571, cert, juli 1981.

370 000 kr

Utrop: 280 000 kr