61 - 80 av 229
1...345...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015

Klubbad för

TIFFANY & CO, collier, 18K guld/platina, 21 briljantslipade diamanter ca 1,24 ct ca TW/VS, längd 41 cm, vikt 94,7 g, typåse.

Utrop: 45 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briolettslipade diamanter ca 5,50 ctv, ca W/SI, Marie-Hélène de Taillac, höjd 6 cm, vikt 5,6 g, krokar. tygpåse

Utrop: 40 000 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, Stockholm 1967, stl 16,25 mm, vikt 12,5 g.(d)

Utrop: 4 500 kr

BROSCH/HÄNGE, silver, rubin, rosenslipade diamanter, antik, senare nål i 14K guld Wien 1925-1965, 3,4x2,6 cm, vikt 12,9 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

ARMRING, 14K guld, odlade pärlor, 6 antikslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, rosenslipade diamanter, 5,8x4,7 cm, vikt 19 g, säkerhetskedja, etui.

9 600 kr

Utrop: 7 900 kr

BVLGARI, ring, Elisia, 18K vitguld, topas, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 14 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,22 ct, TW(G)/VVS2, HRD certifikat 03927, Göteborg 1990, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.

61 000 kr

Utrop: 63 000 kr

RING, 18K guld, navettslipad diamant ca 3,10 ct, ca CA(M)/SI1, 36 trapets, baguette och briljantslipade diamanter ca 3,95 ctv ca W-TCr(H-I)/VS, stl 16,5 mm, vikt 17,7 g, 3 baguetteslipade diamanter är skadade.

68 000 kr

Utrop: 75 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 12, sterlingsilver, kalcedon, Georg Jensen & Wendel 1919-1927, längd 18 cm, vikt 27 g, en sten med nagg på rondisten.

5 700 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,45 ct, ca TCr(I)/VVS, 8 briljantslipade diamanter 0,56 ctv, ca TCr-CR/VS,16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 69 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ametister, rosenkvarts, 56 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, höjd 6,8 cm, vikt 18 g, stift/clips.

Utrop: 15 000 kr

BVLGARI, armband, Bvlgari Bvlgari 18K guld, korall, vikt 35,8 g, mycket små bucklor, originaletui.

16 200 kr

Utrop: 18 000 kr

ADOLF ZETHELIUS, sockerskrin, silver, ovalt med raka sidor, stiliserad blomster och bladdekor, Stockholm 1840, längd ca 14 cm, vikt 412,7 g, nyckel saknas, smärre bucklor, mindre monogram i botten

3 400 kr

Utrop: 3 900 kr

TIFFANY &CO, hänge/kedja, Diamond crown key pendant, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 6,1 g, originaletui.

14 200 kr

Utrop: 8 500 kr

GEORG JENSEN, örhängen, Swirl, nr 369, sterlingsilver, formgivna av Torun Bülow-Hübe, längd 5,8 cm, vikt 16,5 g, stift, ett örhänge är något snett.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

REY URBAN, collier, silver, hästsko, signerad, Stockholm 1971, längd ca 62 cm, vikt 55,4 g (d)

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter 2,14 ctv, ca W-CR/VS, mittstenen ca 0,40 ct, Stockholm 1964, stl 16,5 mm, vikt 10,5 g, en mindre diamant skadad.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

KORALL COLLIER, silverlås, 65 st x ca. 7,5 mm, längd ca. 47 cm

ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 6,40 ctv TW/VS, blommor, längd 17,5 cm, vikt 33,3 g.

Utrop: 78 000 kr

ZORAB, ring, 18K roséguld, spinell, briljantslipade diamanter 1,40 ctv, stl 17 mm, vikt 16,7 g.

Utrop: 32 000 kr