41 - 60 av 442
1234...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2016

Klubbad för

MANSCHETTKNAPPAR, silver, nieloarbete med tjur som motif, ryska stämplar.

200 kr

Utrop: 250 kr

GRANATCOLLIER, längd 62 cm, består av många små trumlade granater, vikt 86,4 g.

800 kr

Utrop: 450 kr

BROSCH, 14K guld, mosaik, pärlemor, möjligen Norge, 1800-tal, 4,5x3,5 cm, vikt 10,3 g.

1 900 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,5 g, gravyr.

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca W/VS, 10 briljanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, svaga fattningar, en mindre diamant skadad.

950 kr

Utrop: 1 100 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,6-7,2 mm, doserad, silverlås med strass, längd 53 cm

PÄRLCOLLIER, pärlor ca 2,45-6,43 mm, doserad, 18Kvitguldslås, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, Dahlgren Hovjuvelerare G A, Stockholm 1938, längd 62 cm

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, 2 diamanter SI, Rosengren & Eriksson Guldsmedja Stockholm 1966, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, gravyr, en sten med mindre skada.

Utrop: 2 700 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,75 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/ VS, stl 16,25 mm, vikt 6,9 g. några slitna fattningar, 2 stenar cz.

Utrop: 6 900 kr

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, gul briljant ca 0,20 ct, ca VS, vikt 1,1 g.

950 kr

Utrop: 1 100 kr

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca TCa(K) /SI, vikt 0,8 g.

Utrop: 1 400 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 7,5-12 mm, krokar, längd 3 cm, vikt 5,3 g. Visst slitage på öglor.

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 blå safirer ca 3,40 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, gul färgton, skruvstopp, vikt 4,7 g.

2 300 kr

Utrop: 2 000 kr

HÄNGE, 14K guld, blå safir ca 0,60 ct, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, vikt 1,3 g.

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

SALLADSBESTICK, silver, genombruten blomdekor, Norge, längd 19 cm, vikt 148,2 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

BESTICKSERVIS, 15 delar, silver, genombruten dekor, 6 förrättsgafflar, 4 dessertskedar, 5 kaffeskedar, Svedboms Vetlanda 1970-tal, vikt 332,3 g.

Utrop: 1 800 kr

LJUSSTAKAR, silver, barockstil, Svedboms Vetlanda 1958, höjd 18 cm, vikt 965,7 g fylld botten.

Utrop: 2 000 kr

BESTICKSERVIS, 17 delar, Rosenholm, silver, 4 bordsknivar, 4 bordsgafflar, 4 bordssked, 2 smörgåsknivar, 2 smörgåsgafflar, såsslev, GAB Eskilstuna 1970-tal, vikt 748,6 g.

3 200 kr

Utrop: 2 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,45 ct, ca W(H)-TCr(I)/P1, Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1950, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g, nagg på stenen runt rondisten

Utrop: 3 500 kr

Smyckestillbehör Övrigt

LUPP, 30 / 60 gångers förstoring, LED och UV, 3 batterier ingår.

425 kr

Utrop: 250 kr