41 - 60 av 241
1234...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2017

Klubbad för

LAPPONIA, ring. 14K guld, kopparmalm, design Björn Weckström, Finland, stl 18 mm, vikt 7,9 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, 267 bruna och vita briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g, ett 20-tal stenar med nagg.

6 400 kr

Utrop: 7 400 kr

Ädelstenar Granater

SPESSARTITGRANAT 4,82 ct, orangeröd, ovalslipad, enligt uppgift från Nigeria.

Utrop: 5 800 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,48 ct, TW(F)/IF, förseglad, HRD certifikat, nummer 185930, 19.06.1987.

10 200 kr

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,59 ctv, ca Cr/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.

8 900 kr

Utrop: 10 000 kr

OLE LYNGGAARD, collier, 5 rader, oxiderat sterlingsilver, 44,6 cm, vikt 19,3 g, med dobbar.

1 300 kr

Utrop: 1 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCr(I)/VS1, vikt 0,8 g.

Utrop: 41 000 kr

HELENA SANDSTRÖM, örhängen, sterlingsilver, fasetterad onyx, krokar, vikt 3,4 g.

800 kr

Utrop: 550 kr

GAUDY, armring, sterlingsilver, signerad Edvard Gaudy, ca 6,0 x5,0 cm, Stockholm 1981, vikt 10,4 g.

Utrop: 650 kr

BENT KNUDSEN, örhängen, sterlingsilver längd 6,7 cm, vikt 8,2 g.

500 kr

Utrop: 550 kr

OLLE OHLSSON, hänge, sterlingsilver, ansikte, kedja, längd 59 cm, vikt totalt 9,1 g. (d)

700 kr

Utrop: 550 kr

OLLE OHLSSON, hänge, signerad, kedja, längd 69 cm, vikt totalt 10,8 g. (d)

500 kr

Utrop: 550 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, matterade, Kerstin Ringedal, vikt 7,1 g, stift.

Utrop: 325 kr

BROSCH, silver, blomma, diameter 4,2 cm, Sverige 1956, vikt 10,5 g.

325 kr

Utrop: 225 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 251, design Arno Malinowski, Delfiner, mått 3,7 x 3,2 cm, vikt 11,2 g.

RING, förgyllt silver, cabochonslipad månsten, Hellström & Åhrling, Stockholm år 1975, stl ca 17 mm, vikt 20,3 g, slitage.

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K vitguld, 12 safirer ca 2,00 ctv, Helena Skolling Stockholm 2005, stl 17,25 mm, vikt 15,4 g, safirer med mindre skador, nagg samt slitna fasettkanter.

Utrop: 5 500 kr

GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 337, design Nanna Ditzel, mått ca 6 x 6 cm, vikt 27,5 g.

Utrop: 3 500 kr

RING, silver, rutilkvarts, Bengt Hallberg, Köping år 1970, stl 14,75 mm, vikt 18,8 g, nagg, skada.

Utrop: 1 100 kr

RING, silver, cabochonslipad kalcedon, Hansen, Stockholm år 1967, stl ca 15,5 mm, vikt 12,7 g.

Utrop: 1 300 kr