61 - 80 av 263
1...345...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017

Klubbad för

GEORG JENSEN, manschettknappar, modell 85, sterlingsilver, Danmark efter 1945, vikt 23,2 g, originaletui.

2 500 kr

Utrop: 2 300 kr

SALT OCH PEPPARKAR, sterling silver, bard och drottning, Berthold Muller, London, höjd ca 10 cm, vikt 299,1 g, bucklor på bardens hatt.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 2,00 ct, 42 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g.

6 900 kr

Utrop: 6 500 kr

JACKETRING, 18K guld/vitguld, 6 droppslipade safirer, 29 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 14,2 g.

6 600 kr

Utrop: 6 900 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, häst, 18K guld, briljantslipad diamant 0,10 ct TW/VS, för 1-radigt collier, 3,5x2,5 cm, vikt 13,7 g.

16 600 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld, sockertoppslipad safir, 6 diamanter ca 0,18 ctv TW/VS, franska stämplar, stl 17 mm, vikt 8,9 g.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, silver/14K guld, rosenslipade diamanter, antik, 1800-tal, diameter 3 cm, vikt 11 g, nagg och mindre skador på stenarna.

LAPPONIA, ring, In the Cloud, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1971, stl 16 mm, vikt 31,3 g, påse.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

ETT PAR LJUSSTAKAR, silver, empire, Carl Petter Norlin, Malmö 1835, höjd ca 18 cm, fylld botten, gravyr, bucklor, en ljusstake är skev.

Utrop: 6 000 kr

WIWEN NILSSON, ett par ljusstakar, sterlingsilver, signerade, Lund 1929, höjd 6 cm, vikt 98 g. (d)

Utrop: 6 000 kr

GEORG JENSEN, armring, öppningsbar, Axe, nr 107, sterlingsilver, design Nanna och Jörgen Ditzel, Danmark, diameter 6,8 cm, vikt 113,7 g, ytrepor, mindre hack på kant.

14 000 kr

Utrop: 3 200 kr

CLEAS GIERTTA, silver, genombruten abstrakt dekor, Stockholm 1965, längd ca 16 cm, vikt 103,5 g, säkerhetskedja. (d)

3 600 kr

Utrop: 3 500 kr

BROSCH, 14K guld/vitguld, ca 72 briljant,- åttkant och baguetteslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, mått 6,5x6,5 cm, Tjeckoslovakien, vikt 19,4 g, två åttkantslipade diamanter är skadade och två briljantslipade diamanter har nagg respektive en inneslutning som når ytan.

Utrop: 30 000 kr

RING, 18K guld, odlad South Sea pärla ca 12,25 mm, off round, 30 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS-SI, två stenar Pique, Italien, stl 18,5 mm, vikt 14,5 g, två diamanter med nagg och en diamant är skadad i paviljongen.

Utrop: 12 000 kr

BROSCH, 18K guld, 12 navetteslipade smaragder och 12 rosenslipade diamanter, fattade i stjärnmönster i relief på en oval konvex platta, Gustaf Dahlgren, Malmö 1948, mått 5,8x2,3 cm, vikt 19 g, inneslutningar når ytan i smaragder, 2 smaragder skadade.

Utrop: 7 700 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld, vit opal med snidat profilporträtt av flicka, ljust ådernät i opalen, 6 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, 5,2x3,8 cm vikt 43 g, mindre skada på opalen.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, welo opal ca 10,00 ct, 10 kyaniter ca 5,00 ctv, 10 gula safirer ca 1,80 ctv, 10 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/P, stl 17,25 mm, vikt 12,3 g, en kyanit utan krona och bord som är infattad upp och ned.

Utrop: 12 400 kr

GEORG JENSEN, lås, 18K guld, nr 55, 6 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, odlad pärla, 3-radigt pärlcollier, odlade pärlor ca 7,50-8,00 mm, sex pärlor invid lås ca 3,15 mm, längd ca 37,5 cm, en diamant har en mindre skada i rondisten, en klo är sliten, originaletui.

Utrop: 28 000 kr

COLLIER, 14K vitguld/guld, 7 smaragdslipade akvamariner ca 36,00 ctv, doserade, 7 briljant- och 4 åttkantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 42 cm, vikt 25,4 g, etui.

Utrop: 20 000 kr

ATELIER AJOUR, brosch, 18K guld/vitguld, ovalt fasetterad akvamarin ca 1,16 ct, 3 odlade pärlor ca 7,20 mm, 3 briljant- och 10 åttkantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1972, 3,5x2,8 cm, vikt 14,3 g, en diamant är skadad.

Utrop: 12 000 kr