21 - 40 av 263
123...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017

Klubbad för

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 4 st, 18K guld, toppig rund cabochonslipad månsten, calibréslipade safirer, pärlemor och svart emalj, millegrain, omkring 1920, svenska kontrollstämplar, längd 1,9 cm, vikt 10,4 g, lödningar, troligen omgjorda från manschettknappar, en skada samt en safir saknas, originaletui från Nordiska Kompaniet.

Utrop: 3 400 kr

REY URBAN, ring, sterling silver/18K guld, citrin, Stockholm 1975, stl 15,5 mm, vikt 16,3 g, nagg på citrinen. (d)

3 400 kr

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 prinsesslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW(F)/VVS-VS, vikt 12,7 g, huggies, etui.

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

SMYCKESET, örhängen, hänge, hjärtan i 18K vitguld/guld, korall, 218 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, vikt 25,2 g, stift/clips, en diamant saknas.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

ARMRING, 18K guld/vitguld, korall, 40 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, 57x51 mm, vikt 37,8 g, små håligheter i korallen.

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, korall, 2 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca TCa(K)/VS, vikt 19,0 g, stift/clips, etui.

13 200 kr

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, korallkulor, 20 rader, lås i 18K guld, Italien, längd 46 cm, totalvikt 115,7 g.

12 800 kr

Utrop: 13 400 kr

SMYCKESET, ring, örhängen, 18K vitguld, korall, 216 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, totalvikt 29,8 g, stift/clips.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 17,4 g.

Utrop: 50 000 kr

MICHELETTO, ring, 18K guld, i form av ett hästhuvud med flätad man, Milano, Italien, stl ca 16,50 mm, vikt 18,2 g.

10 200 kr

Utrop: 6 300 kr

GEORGES LENFANT, armband, 18K guld, genombrutna geometriska länkar med toppslipade lapis lazuli, kvadratiskt slipade carneoler, mästarstämpel, Frankrike, 1900-talets mitt, längd 18,5 cm, vikt 52,6 g, senare tunga med franska stämplar, tennlödningar, möjligen förkortat.

66 000 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, 14K guld/silver, troligen orientalisk pärla ca 5,3 mm, gammal- samt antikslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/SI, Wien, Österrike, ca 1900, stl 16 mm, vikt 3,2 g.

4 700 kr

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, 9K guld/silver, ca 34 gammal-, äldre-, kudd- och ovalslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P1, omkring 1860, längd 4,5 cm, vikt 7,6 g, senare nål, tennlödningar, troligen omgjord från större del, några diamanter är skadade och med nagg, etui.

13 200 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, platina, 1 oval cabochonslipad safir, 20 calibréslipade safirer, 30 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS-SI, millegrain, 1900-talets mitt, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g, mindre skador på några diamanter.

14 600 kr

Utrop: 9 000 kr

PÄRLCOLLIER, 4-radigt, pärlor ca 3 mm, lås i 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/SI, antik, längd 42 cm, en diamant saknas.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

BROSCH, silver/18K guld, ovalslipad rhodolitgranat ca 4,00 ct, gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Ca(H-M)/VS-SI, rosenslipade diamanter, antik, 2,6x2,6 cm, vikt 8 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

BROSCH OCH KNAPPAR, mässing och bemålat porslin, antika, 1800-talets slut, diameter 4,3 samt 2,5 cm, originaletui.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

LAPPONIA, collier, Space Apple, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Helsingfors, Finland 1978, längd ca 75,5 cm, vikt 38,5 g, originalpåse.

4 300 kr

Utrop: 4 000 kr

ATELIER BORGILA, ring, sterlingsilver, vit akrylplast, geometrisk form, design Rikard Waterval, Stockholm 1972, stl 16 mm, höjd 3,8 cm, vikt 23,4 g, mindre nagg på akrylplast.

Utrop: 4 000 kr

ANTON MICHELSEN och ROYAL COPENHAGEN, armband, sterlingsilver, organiska porslinskuber, Danmark 1970-tal, längd 19,1 cm, vikt 141,3 g, en porslinskub skadad och med mindre nagg.

Utrop: 4 000 kr