1 - 20 av 364
123...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2017

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,66 ctv, ca TW(F)/VVS2, 2 smaragder, (1 smaragd skadad och nagg på 1), stl 16,75 mm, vikt 7,1 g, bruten plombering med gradering av R. Krieger, Stockholm 1981.

HÄNGE, 18K vitguld/rosa guld, 2 smaragder ca 1,50 ctv, briljanter ca 1,09 ctv, ca W/VS-SI, vikt 7,1 g.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, 39 briljanter ca 0,78 ctv, TW-W/VS-SI, Ateljé Guldbros Stockholm 2007, storlek 16,5 mm, vikt 21,0 g, originalask.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 safirer ca 1,14 ctv, 100 briljanter ca 0,95 ctv, ca TW/VS (2 skadade), vikt 13,8 g, stift.

Utrop: 13 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, 132 briljanter ca 1,32 ctv ca CA(M)/VS, längd 44,5 cm, vikt 11,8 g.

7 800 kr

Utrop: 8 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,32 ct enligt gravyr, ca TW(G)/SI, Kaplans, Stockholm 2004, stl 17,5 mm, vikt 8,6 g, gravyr.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,14 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Rolf Isaksson, Uppsala år 2000, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, gravyr.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K rodierat guld, 12 prinsesser, 4 briljanter ca 0,82 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 8 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld med baguett- och briljantslipade 0,50 ctv ca H(W)/VS-SI, vikt 2,5 g

Utrop: 5 400 kr

BROSCH, 18K guld, längd 11,7 cm, 23 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, vikt 12 g.

RING, 18K, guld, hårgömma, orientaliska pärlor, storlek 16,25 mm, saknar stämplar. 7,0 g

Utrop: 3 600 kr

RING, 23K guld, blå och vit camé, skenan stämplad Erik Erson Linderoth, Umeå 1859, överdelen gjord senare, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 2 700 kr

STRÖMDAHL, ring, 18K guld, citrin, Stockholm 1951, stl 16,25 mm, kulinlägg, vikt 10,2 g, citrin med aningen slitna fasettkanter.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, ametist, gravyr, stl 16,75 mm, vikt 10,4 g.

Utrop: 2 600 kr

COLLIER, 18K guld, citriner och peridoter, Italien, längd ca 135 cm, vikt 83 g.

DIAMANT, prinsesslipad, 0,70 ct, ca TW(F)/VS1-VS2, oinfattad.

18 000 kr

Utrop: 19 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 7,5 mm, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, avtagbara kransar, vikt 3,6 g, saknar snurrebussar.

3 200 kr

Utrop: 3 400 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld med odlade barocka persiko sötvattenspärlor ca 17 mm clips med stift,

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, trappslipad smaragd ca 1,20 ct, inneslutning når ytan, ca 0,26 ctv, ca TW-TCR/P, stl 15 mm, vikt 5,4 g, naturlig hålighet och natural på smaragden, nagg på smaragden, gravyr.

Utrop: 4 600 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.