21 - 40 av 262
123...14 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2017

Klubbad för

RING, 18K roséguld, briljanter ca 0,71 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 11,2 g.

7 000 kr

Utrop: 7 900 kr

ANTON MICHELSEN, collier, förgyllt sterlingsilver, Danmark 1960-tal, längd 40,5 cm, vikt 82,8 g, slitage på förgyllning.

950 kr

Utrop: 900 kr

BENGT LILJEDAHL, collier, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1976, vikt 105,9 g. (d)

2 900 kr

Utrop: 1 200 kr

THERESAIA HVORSLEV, ring, silver, fjäril, justerbar skena, stl ca 18 mm, för MEMA, Lidköping år 1972, vikt 21,6 g.

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

STELT COLLIER, sterlingsilver, öppningsbart, diameter ca 12,3 x 12,5 cm, vikt 109,3 g.

4 100 kr

Utrop: 750 kr

TIFFANY & CO., enstensring, Classic, platina, 1 princesslipad diamant ca 0,51 ct, enligt garvyr, ca W(H)/VS, signerad, no 27037127, 16,50 mm, vikt 4,0g, originaletui

12 000 kr

Utrop: 14 000 kr

TIFFANY &CO., halvalliansring, platina 17 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G-H)/VS, 16,00 mm, vikt 3,2g, originaletui.

3 000 kr

Utrop: 4 000 kr

LAPPONIA, ring, Ikarus, sterlingsilver, design Björn Weckström, Helsingfors 1973, stl 16,75 mm, vikt 28,9 g, originalpåse.

2 100 kr

Utrop: 1 400 kr

RINGSET, 2 ringar, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,30 ct, baguette samt briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, totaltvikt 12,1 g, en baguetteslipad diamant med nagg.

Utrop: 37 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,9 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, kors, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W-TCr/VS, 38 briljanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, vikt 5,5 g, nagg på kuletten på ena diamanten.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

HEDVIG WESTERMARK, örhängen, silver, 18K guld, agat, vikt 6,5 g, stift, etui.

1 900 kr

Utrop: 600 kr

TIFFANY & CO, trestensring, platina, 3 briljantslipade diamanter 1,12 ctv, ( 0,56 ct + 2 x 0,28 ct )TW(F)/VVS 1-2, stl 15 mm, vikt 4,7 g, originaletui.

Utrop: 40 000 kr

OLE LYNGGAARD, enstensring, Love, 18K guld, 1 briljantslipad diamant ca 0,02 ct, design Charlotte Lynggaard, stl 15,75 mm, vikt 9,6g, originaletui.

5 000 kr

Utrop: 6 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, 1 diamant ca 0,03 ct, stl 16,25 mm, vikt 11,6 g.

6 000 kr

Utrop: 7 000 kr

HÄNGE/KEDJA, sterling silver/14K guld, Per Harild, Danmark, rund rävsvanskedja längd 40 cm, vikt 39,4 g.

Utrop: 2 100 kr

HANDGJORD RING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,35 ctv (0,19 TW(F)/VVS2, IGI cert F1155876, och 0,16 TW(G)/VS, Ewa Wistedt, Säter, Dalarna, stl 16,75+ mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 6 800 kr

OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, 18K vitguld, briolettslipad ametist, 2 briljantslipade diamanter 0,02 ctv, höjd 7,8 cm, 6,7 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, 18K vitguld, stjärnor, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv höjd 8,5 cm, vikt 4,5 g.

4 200 kr

Utrop: 2 800 kr