61 - 80 av 347
1...345...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2017

Klubbad för

BROSCH, 14K guld/silver, rosenslipad diamant ca 0,20 ct, mindre rosenslipade diamanter ca 0,15 ctv, vikt 5,7 g.

Utrop: 3 100 kr

TRESTENSRING, platina/18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 14 800 kr

RING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 3 200 kr

BROSCH, 14K vitguld/platina, odlad pärla ca 6,8 mm, diamanter ca 0,30 ctv, längd 6 cm, vikt 3,9 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr(J)/SI, 10 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K guld, 40 briljanter enligt gravyr 0,43 ctv ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,2 g, Ceson, 1988.

Utrop: 6 300 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,60 ct, ca W(H)/SI1, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.

12 800 kr

Utrop: 13 600 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 31 prinsesslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15 mm, vikt 3,6 g, nagg i kronan på en diamant.

Utrop: 13 800 kr

HALVALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv, enligt gravyr, ca TW(F-G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g.

4 600 kr

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, ca 1,02 ct, ca TCR(I)/SI 50 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4.7 g.

Utrop: 48 000 kr

4 MATGAFFLAR, silver, Svensk rund, Gustavianska, olika stämplar och årtal bla Jonas Berg, Stockholm 1766 och 1768, 1 Anders Fredrik Weise, Stockholm 1782, 1 oläslig mästarstämpel, Stockholm 1781, vikt 227,7 g, gravyr.

1 200 kr

Utrop: 700 kr

RESEBESTICK, 3 +1 delar, silver, kontinentalt fiolskaft, 1 matsked, 1 matgaffel, 1 dessertsked, 1 ostämplad matkniv med senare stålblad, olika mästare bla Nicolaussen, Tyskland, Hamburg 1828-1851, vikt 226,2 g, gravyr daterad 1831, originaletui.

Utrop: 800 kr

RING, 18K guld, 14 briljanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/SI, stl 19 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 6 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, gravyr.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Stockholm 1957, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 10 000 kr

VÄRMEFAT, silver, London, 1803, John Edwards III, oval ca 82×23 cm, höjd inklusive fästet ca 11 cm, vikt 1067,2 g, senare dekor, bucklor och lagningar, graverat inventarienummer.

5 300 kr

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/SI, 20 briljanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 4,5 g.

Utrop: 23 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca Cr(J)/SI, 16 briljanter ca 0,66 ctv, ca W(H)/VS, stift, vikt 2,5 g.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

CARMOSÉRING, platina, 9 gammalslipade diamanter 2,95 ctv enlig gravyr, ca W-CA/SI-P, mittstenen och en mindre sten har skador i rondisten, nagg på rondister, slitna fasettkanter, slitna fattningar och klor, två klor är helt nedslitna, skev skena, svenska stämplar, vikt 5,0 g.

12 200 kr

Utrop: 12 400 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca TW, skada, 2 briljanter ca 0,60 ctv, 1 ca TCr/skadad, 1 ca TCr/VS, stl 15,75 mm, Owen & Larsson, Stockholm 1965, vikt 6,9 g

5 700 kr

Utrop: 5 700 kr