61 - 80 av 316
1...345...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 20 maj 2017

Klubbad för

ARMRING, B-jade, 14K vitguld, öppnas med låsskruv, tjocklek 7,4 mm, inre omkrets 16 cm, vikt 25,7 g.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, rubin ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 5 100 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,65 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 11 400 kr

CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, blå safir ca 1,00 ct, 20 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,7 g.

Utrop: 7 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,68 ctv, 20 briljanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 1,8 g.

Utrop: 6 100 kr

ARMRING, 14K vitguld, 121 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/P, öppningsbart, inre omkrets 16,5 cm, stämplat QGC, vikt 12,3 g.

6 700 kr

Utrop: 6 600 kr

BROSCH, 14K guld, ovalslipad röd korall 15 x 11 mm, Holland ca 40-talet. 3,5 x 2,9 cm, vikt 4,9 g.

1 800 kr

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, orange-röda koraller, längd 90 cm, 14K guldlås (behöver justeras), enl uppgift från ca 1850, vikt 88,4 g.

3 700 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, platina, 24 gammal- och baguettslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W.TCape/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 8,9 g, en diamant saknas, svaga fattningar.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,28 ct, ca W(H)/SI, 36 briljanter ca 0,22 ctv, stl 17,5 mm, vikt 1,8 g.

Utrop: 8 200 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade smaragder ca 1,0 ctv, 72 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-Cr/ SI, stift/clips, höjd 1,3 cm, vikt 6,3 g.

5 800 kr

Utrop: 5 500 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,08 ctv, 24 briljanter ca 0,32 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 2,5 g.

Utrop: 6 500 kr

RING, platina, trappslipad topas, ca 12,2 ct, 6 briljantslipade diamanter 0,09 ctv, stl 17,50 mm, vikt 11 g, topas något lös i sin fattning. litet nagg på rondisten.

3 000 kr

Utrop: 3 100 kr

ARMBAND, förgyllt silver, geometrisk form, längd 18 cm, franska stämplar, vikt 29,1 g, skadade och slitna länkar.

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld, 4 rubiner och 3 blå safirer, nagg och slitna fasettkanter, 5 diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr-CR/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 2,60 - 6,80 mm, lås 18K guld, blå safir, inneslutning når ytan, 2 gammalslipade diamanter ca 0,06 ctv, skador, längd 51 cm.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,14 ct, ca Cr(I)/SI, 56 briljanter ca 0,28 ctv, stl 17 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 6 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W-TCr(H-I)/VS-SI, Nederländska kontrollstämplar, stl 18,00+mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W(H)/VS-SI, Carlman, Stockholm 1974, stl 18,00 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 7 000 kr

CARMOSÉRING, 23K guld samt 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Cr/SI, stl 15,5 mm, vikt 9,5 g.

6 700 kr

Utrop: 5 600 kr