21 - 40 av 342
123...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 17 juni 2017

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, orientaliska pärlor, antikt, längd 41,5 cm, vikt 16,6 g.

6 100 kr

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld/silver, antikslipad diamant ca 0,80 ct TCr(I)/skada på rondisten, stl 17 mm, vikt 1,5 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0,88 ct, 4 briljanter ca 0,19 ctv ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 2 rubiner ca 0,45 ctv, 24 briljanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 1,7 g.

4 200 kr

Utrop: 3 400 kr

ANTIK BROSCH, förgyllt silver, granater, längd 7,3 cm, tennlödningar på baksidan, ca 1850, vikt 19,4 g.

Utrop: 2 500 kr

ANTIK BROSCH, 18K guld, 2 ametister, 3 citriner, längd 2 cm, troligen Stockholm 1875, senare nål, vikt 2,3 g.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

COLLIER och BROSCH, förgyllt silver, halv-fröpärlor, gröna foilerad stenar samt glas, i stängd fattning, vikt 30,4 g, slitage på förgyllning, gröna stenar och glas saknas

1 600 kr

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN, 1 par, platinum, 24 äldre briljanter, mediumslipade och åttkantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, 1900-talets första hälft, vikt 5,6 g, skruv, några diamanter rmed mindre skada på paviljong och kulett, mindre inneslutning som når ytan.

7 600 kr

Utrop: 7 400 kr

SMYCKESET, 4 delar, hänge, brosch, armband, 1 par örhängen, förgyllt silver, halv och fröpärlor, blått foilerat glas, stängd fattning, Pest, Österrike-Ungern 1886-1922, längd; brosch 3,0 cm, armband 19,0 cm, höjd; hänge 4,7 cm, örhänge 6,2 cm, totalvikt 56,5 g, skruv, slitage på förgyllning, 1 örhänge är av, behöver repareras, nagg och mindre chip på glas.

3 600 kr

Utrop: 1 200 kr

BROSCH, 18K guld, svart emalj, 9 halvpärlor, längd ca 4 cm, vikt 14,5 g, bucklor, senare nål.

Utrop: 4 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,30 ct ca W/VS, naturaler på rondisten, stl 18,75 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 4 800 kr

COLLIER, melanit, svart granat, antikt lås i 18K guld, Sverige 1882, längd 146 cm, vikt 55 g.

ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, diameter 11,5 mm stift, vikt 6,1 g.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

STELT ARMBAND, 14K guld, cabochonslipad ametist, åttkantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca W-TCape/P, svart emalj, säkerhetskedja, 5,7 x 5,4 cm, vikt 25,9.

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer ca 3,39 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TCa/VS-SI, stift/clips, vikt 10,6 g.

Utrop: 14 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 blå safirer ca 4,68 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 10,2 g.

Utrop: 13 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 blå safirer ca 3,16 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW-W/SI, 22 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca Cr(J)P1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, ytliga inneslutningar hos diamanterna.

Utrop: 31 000 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,23 ct, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 11 200 kr