121 - 140 av 173
1...6789 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 augusti 2017

Klubbad för

RING, 18K vitguld, hjärta, svarta briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/P, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 8 800 kr

RING, platina, 22 baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 6 500 kr

RING, 18K guld, 1 oval cabochonslipad agat ca 21,52x26,00, Stockholm 1973, stl 19,75 mm, vikt 27,2 g, agat med liten spricka.

Utrop: 3 200 kr

Smycken Herring

CARTIER, herring, 18K vitguld, onyx, # NCO683, stl 20 mm (U. 62), vikt 23,9 g.

Utrop: 14 200 kr

ENSTENSRING, 18K guld och vitguld, borstad järnskena, 1 briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, design Smide & Form Stockholm, stl 15,75, vikt 5,2 g, etui.

Utrop: 5 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, Light Brown-Fancy Brown/VS-SI, Rolf Karlsson, Stockholm, längd 5,3 cm, vikt 10,3 g, ena diamanten har litet nagg på kuletten.

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, sterlingsilver, 3 runda fasetterade bergkristall mått 6,0 x 6,2 cm, vikt 42,8 g, Finland, svenska kontrollstämplar, säkerhetskedja.

2 600 kr

Utrop: 900 kr

PETER VON POST, hänge, silver, 4,3 x 3,5 cm, Stockholm 1971, vikt 34,9 g.

400 kr

Utrop: 425 kr

EVERT GUSTAFSSON, ring, silver, fasetterad bergkristall, stl 17,75 mm, Stockholm 1972, vikt 20,3 g.

1 500 kr

Utrop: 1 400 kr

ALTON, brosch, silver, cabochonslipad turkos, mått 3,7 x 2,3 cm, Falköping 1967, vikt 9,9 g.

325 kr

Utrop: 325 kr

ALTON, hänge, sterlingsilver, cabochonslipad malakit, längd 7,1 cm, Falköping 1972, vikt 21,6 g.

400 kr

Utrop: 425 kr

E. GRANIT & CO, ring, sterlingsilver, fasetterad bergkristall, stl 15,5 mm, Finland år 1967, nagg på fasettkant.

Utrop: 425 kr

ALTON, hänge, silver, ametistkula, längd 5,8 cm, Falköping 1972, vikt 10 g.

325 kr

Utrop: 250 kr

ALTON, ring, silver, rund fasetterad bergkristall, stl 17,5 mm, Pege, Falköping 1966, vikt 10,5 g.

325 kr

Utrop: 250 kr

RING, silver, dekorativ bård i relief runt kant, grön emalj, stl ca 16,5 mm, vikt 9,4 g, svenska kontrollstämplar, emaljskada.

Utrop: 325 kr

ALTON, ring, sterlingsilver, cabochonslipad malakit, justerbar stl, Falköping 1973, vikt 12,7 g.

225 kr

Utrop: 225 kr

ARMBAND, sterlingsilver, blå emalj, längd 17,8 cm, Norge, svenska kontrollstämplar, vikt 30,8 g.

1 100 kr

Utrop: 900 kr

KALEVALA, brosch, brons, mått 4,7 x 4,5 cm.

225 kr

Utrop: 175 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, Rustik, 10,5 mm, för dobbar, vikt 2,7 g.

3 700 kr

Utrop: 2 800 kr

OLE LYNGGAARD, collier, 4-radigt, längd 46 cm, med dobbar, vikt 20,1 g.

8 000 kr

Utrop: 9 200 kr