21 - 40 av 281
123...15 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017

Klubbad för

SEBASTIAN SCHILDT, collier med hänge, sterlingsilver, rund fasetterad bergkristall, Stockholm 2010 och 2011, vikt 93,7 g, originalkartong. (d)

Utrop: 8 000 kr

DAVID YURMAN, armband, Extra-Large Oval Link, sterlingsilver/vit keramik, längd 20,5 cm, vikt 64,4 g, skinnpåse.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

DAVID YURMAN, collier, Cushion Link Necklace, sterlingsilver/18K guld, längd 47 cm, vikt 95,4 g, skinnpåse.

Utrop: 9 900 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 203, sterlingsilver, tigeröga Torun Bülow-Hübe, 1970-tal, vikt 55,1 g, gravyr.

12 800 kr

Utrop: 8 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld/silver, blå emalj, pärla, rosenslipade diamanter, antik, 1800-tal, höjd 6 cm, längd 56 cm, vikt 50,9 g, originaletui.

18 800 kr

Utrop: 18 000 kr

LAPPONIA, armband, 18K guld/platina, längd 18 cm, vikt 41,2 g.

17 600 kr

Utrop: 17 000 kr

LAPPONIA, collier, Narda, 18K guld/platina, design Björn Weckström, Finland 2000, längd 42 cm, vikt 56,9 g.

26 000 kr

Utrop: 23 000 kr

IBE DAHLQVIST & OLOV BARVE, ring, sterlingsilver, Malmö 1977, stl 18 mm+, vikt 33 g, slitage. (d)

4 300 kr

Utrop: 2 700 kr

COLLIER, 18K guld, antikt, 1800-tal, längd 44 cm, vikt 44,2 g.

Utrop: 15 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, armband, 18K guld, antikt, Stockholm 1859, bredd 3,1 cm, längd 18 cm, vikt 50,5 g, säkerhetskedja.

Utrop: 16 600 kr

LAPPONIA, armband, Cascade, 18K guld, design Björn Weckström, Finland 1993, längd 17,5 cm, vikt 31 g, säkerhetskedja.

10 000 kr

Utrop: 11 200 kr

LAPPONIA, collier/hänge, Sundial, 18K guld, quartzurverk, går ej, design Björn Weckström, Finland 1976, längd 78 cm, vikt 65,9 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

Smycken Övrigt

TIARA, silver, blommor och blad, vikt 57,2 g, slitage, etui.

4 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, 18K guld, 9 cabochonslipade månstenar, doserade, C G Hallberg, Stockholm 1917, längd ca 19,5 cm, vikt 21,6 g, säkerhetskedja.

9 700 kr

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre kuddslipad diamant ca 1,70 ct, ca TCa(L)/VS2, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, tunn rondist, tre naturaler, nagg på rondist.

Utrop: 32 000 kr

BVLGARI, ring, Serpenti, 18K guld, pärlemor, stl 17 mm, vikt 11,4 g.

17 400 kr

Utrop: 13 800 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter 0,69 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17 mm, vikt 13,5 g.

Utrop: 14 800 kr

SKÅL, på fot, sterlingsilver, genombruten dekor, hänkel, antik, troligen Andrew Fogelberg, London 1771, vapensköld familjen Grenfell, mått 38,0x30,5x11,0 cm, vikt 1173,5 g, skada på handtag, lagningar, rester av förgyllning. Andrew Fogelberg ca 1732-1815, troligen född i Sverige, utflyttad till London där han var aktiv smed från ca 1760-tal fram till 1800.

7 600 kr

Utrop: 7 000 kr

Silver Kaffeservis

GEORG JENSEN, moccaservis, 3 delar, sterlingsilver, Magnolia, modell 2H, kanna med lock krönt av magnoliaknopp, sockerskål, gräddkanna, tre tassfötter, handtag av ben, Danmark 1933-44, höjd på kanna 13 cm, vikt 344 g.

9 200 kr

Utrop: 8 000 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter 2,00 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 13,2 g.

Utrop: 18 800 kr