61 - 80 av 281
1...345...15 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, stämplad GA, Italien, längd 39 cm, vikt 132,6 g.

Utrop: 46 000 kr

ARMBAND, 18K guld, stämplad GA, Italien, längd 18 cm, vikt 63,7 g.

Utrop: 22 000 kr

KARLHEINZ SAUER, karaff, sterlingsilver, förgyllda kulor, signerad, Mörbylånga 1978, höjd 37 cm, vikt 1120 g. (d).

35 000 kr

Utrop: 6 900 kr

ARMBAND, 18K guld, Ivar Öhman, Umeå 1966, bredd 2 cm, längd 18 cm, vikt 88,9 g.

Utrop: 28 000 kr

OLE LYNGGAARD, lås, Emelie, 18K guld, sockertoppsslipad månsten, för tvåradig collier, nyckelhänge i 18K guld med fasetterad rosenkvarts och en briljant, barocka sötvattenspärlor och rosenkvartskulor.

Utrop: 21 000 kr

OLE LYNGGAARD, lås, Magic, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, nyckelhänge i 18K vitguld, briolettslipad topas, 4 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, bergkristall, odlade grå sötvattenspärlor, akvamariner och peridoter, längd 44 cm, originaletui.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

GEORG JENSEN, bonbonjär, silver, hamrad yta, på rund fot, lockknopp i form av en delfin, Johan Rodhe, 1915-1930, svenska kontrollstämplar, höjd ca 18 cm, diameter 13,4 cm, vikt 588,7 g, ej numrerad, locket endast svenska kontrollstämplar, gravyr på fotens undersida och på lockets insida.

32 000 kr

Utrop: 13 800 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, silver, stel halsring, hänge med droppslipad månsten, hängets höjd 7 cm, 1950-tal, hänge och collier stämplade Torun, franska stämplar, vikt 28,1 g. (d)

Utrop: 17 000 kr

JACKETRING, innerring i 18K rodierat guld, ytterring i 14K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 1,55 ct, ca W(H)/P1, 2 droppslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCr(I)/SI, 26 baguetteslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 9,1 g, en droppslipad diamant med nagg.

Utrop: 48 000 kr

Smycken Safirring

SAFIRRING, 18K vitguld, 3,89 ct obehandlad blå safir, GRS certifikat Nr GRS2010-022369, 14 briljanter ca 1,68 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, liten skada på en diamant, stl 16,5+ mm, vikt 6,3 g.

38 500 kr

Utrop: 39 000 kr

GEORG JENSEN, 3 ringar, Fusion, 18K vitguld, mittenringen med briljantslipade svarta diamanter, stl 17,5 mm, vikt 16,3 g.

17 000 kr

Utrop: 17 000 kr

BROSCH, silver/18K guld, gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS-SI, antik, höjd 5,3 cm, vikt 9,1 g.

10 400 kr

Utrop: 5 800 kr

COLLIER, 14K, guld, 20- radigt, lås med orientaliska pärlor, längd 40 cm, vikt 33,4 g.

Utrop: 9 600 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, skål, silver, invändigt förgylld, Jugend, 1900-talets början, diameter 22,5 cm, höjd 9 cm, vikt 482,2 g.

5 100 kr

Utrop: 3 400 kr

LAPPONIA, collier, Kilimanjaro, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Finland troligen 1976, längd 72 cm, vikt 89,0 g.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

LAPPONIA, ring, Darina´s tear, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Finland 1978, stl 16,5 mm, vikt 15,7 g.

Utrop: 2 000 kr

BROSCH/HÄNGE, panter, 18K vitguld, 2 navettslipade rubiner ca 0,10 ct, briljantslipade diamanter ca 9,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 7,6 cm, vikt 24,2 g.

Utrop: 55 000 kr

BROSCH, 18K guld, safir 1,76 ct, smaragd 0,91 ct, rubin 1,85 ct, 61 briljantslipade diamanter 0,83 ctv, W-TCr(H-I)/VS, 3,2x3,9 cm, vikt 7,2 g.

10 200 kr

Utrop: 6 900 kr

OLE LYNGGAARD, lås, Blomster, 14K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv W(H)/VS, för tvåradig collier, 24 mm, vikt 9,8 g, originaletui. 2 rader sötvattenspärlor, vita och ljusrosa, barocka, ej original.

Utrop: 13 800 kr

CARTIER, Love Bracelet, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VVS, serienr G38945, stl 16, vikt 29,3 g, certifikat, skruvmejsel, originaletui.

66 000 kr

Utrop: 45 000 kr