61 - 80 av 497
1...345...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2017

Klubbad för

Ädelstenar Opaler

4 ELDOPALER, droppslipade, 6,50 ctv.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

Ädelstenar Granater

GRANAT, 2,63 ct, ovalslipad, enl uppgift från Madagaskar.

Utrop: 2 000 kr

Ädelstenar Opaler

ELDOPAL, 3,60 ct, ovalslipad, (1 mycket litet nagg).

Utrop: 750 kr

Ädelstenar Kvarts

AMETIST, 7,64 ct, rund (tysk) fasettslipning.

Utrop: 600 kr

BRUDKRONA, förgylldt silver, dekor med hjärtan, imitations pärlor, Alton Falköping 1958, höjd 8 cm, vikt 45,4 g, tre pärlor saknas, skadade pärlor.

650 kr

Utrop: 350 kr

BRUDKRONA, silver, genombruten, GEWE, Malmö 1967, höjd 4 cm, vikt 48,6 g.

1 300 kr

Utrop: 900 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, hänkel, Empire, Elias Petter Modin Sundsvall 1813, höjd11,5 cm, vikt 126,1 g, bucklor.

Utrop: 1 400 kr

TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipad diamanter 0,46 ctv enlig gravyr, ca W-TCr/P, stl 17,75 mm, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1926, vikt 2,6 g, 2 diamanter är skadade, inneslutningar når ytan, slitna klor.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K guld, ovat fasetterad akvamarin ca 1,50 ct, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, slitna fasettkanter.

950 kr

Utrop: 900 kr

ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/P, graverad dekor, nagg i rondist, stl 16,75+ mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/SI, stl 16,75 mm, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1920, vikt 1,8 g.

900 kr

Utrop: 800 kr

RING, 18K rodierat guld, 3 briljantslipade diamanter 0,16 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Övrigt

ZOISIT, 1,73 ct, gul, triangulärt slipad, 7,96X8,05X4,69 mm.

Utrop: 650 kr

LARS WALLIN, ring, Emmie Oxy, oxiderat sterlingsilver, stl 17 mm, vikt 13,2 g.

550 kr

Utrop: 450 kr

RING, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/VS-SI, en diamant med gul ton stl 16,75 mm, vikt 9,8 g, ca 5-6 diamanter med mindre skador, i övrigt mindre nagg.

Utrop: 4 300 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 50 briljanter ca 0,56 ctv ca W/VS, vikt 3,5 g

Utrop: 5 400 kr

HÄNGE, 18K vitguld, triljant ca 0,27 ct & 32 briljanter ca 0,28 ctv ca W/VS, vikt 2,7 g

Utrop: 6 200 kr

HÄNGE, 18K guld, 42 briljanter ca 0,42 ctv ca W/VS-SI, vikt 2,2 g

Utrop: 5 000 kr

HÄNGE, ägg, förgyllt silver, grön emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.

550 kr

Utrop: 800 kr

HÄNGE, ägg, förgyllt silver, mörkblå emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.

650 kr

Utrop: 600 kr