301 - 312 av 312
1...141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2017

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter 0,65 ctv, ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor 9,1 mm, 18 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stift, vikt 4,1 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld/silver, rosenslipad diamant ca 0,15 ct, inneslutningar, naturliga hack, Guldringen Gustav Adolf Hamnstedt, Stockholm 1938, stl 19 mm, vikt 2,8 g.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,48 ct, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 17,5 mm, Hovjuvelerare E. Möller, Malmö, ca 30-tal, vikt 3,1 g.

Utrop: 4 600 kr

WILHELM BINDER, ett par ljusstakar, silver, Nyrokostil, Tyskland Schwäbish Gmünd, omkring 1900, höjd 27 cm, fylld botten, mindre bucklor, något sneda, en fyllning lös.

Utrop: 3 400 kr

PÄRLCOLLIER, Tahitipärlor, 37 st, ca 10 - 12,4 mm, kullås i 18K vitguld, matterat, diameter 13,8 mm, längd 46 cm.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

SYSKONRING, 23K guld, 2 briljanter ca 0,79 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 4,0 g, gravyr, Stockholm 1932, omgjord överdel.

Utrop: 13 800 kr

COLLIER, 18K guld, gula och blå safirer 5,17 ctv, guld briljantslipade diamanter 0,12 ctv, längd 56 cm, vikt 12,4 g.

Utrop: 11 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea och Tahitipärlor 11,5- 12,5 mm, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, krokar, höjd 9 cm, vikt 19,5 g

Utrop: 11 200 kr

RING, 18K guld, rodierat, 9 rubiner, 13 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, gravyr.

Utrop: 11 200 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, rubiner ca 2,56 ctv, hjärta, längd 40 cm, vikt 4,2 g.

Utrop: 7 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, 24 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, stift, höjd 1,7 cm, vikt 11 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr