461 - 465 av 465
1...222324 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2017

Klubbad för

RING, 14K vitguld, blå safir ca 1,60 ct, utan tecken på värmebehandling, GCS certifikat 77105-52, 6 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-P, 16,25+ mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 12 400 kr

CARMOSÉRING, 14K vitguld, blå safir ca 1,10 ct, inga tecken på värmebehandling, GCS certifikat 77108-69, 14 rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 2,86 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 12 400 kr

RING, 18K guld/silver, oval rosa safir 2,20 ct, GCS report, ingen indikation på värmebehandling, 12 rosenstenar, stl 17 mm, vikt 4,6 g, safir med slitna fasetter, några rosenstenar med skador och nagg, mycket svaga fattningar, mittstenen något lös.

Utrop: 17 000 kr

BROSCH, 18K guld, opal, ovalslipad rubin, 3 gammalslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 2,6 cm, vikt 4,2 g.

Utrop: 9 900 kr