1 - 20 av 350
123...18 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 2 december 2017

Klubbad för

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116528, Serie nr. D533228, Cal 4130, Verk nr. C 0220573, Boett nr. 2118, kronograf, herrur, 39 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, diamanturtavla (8 st. 8/8), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78498-OP5, totalvikt 186,7 gram, cert, januari 2007, box, ytterkartong (skadad).

180 000 kr

Utrop: 140 000 kr

Klockor Glashütte

GLASHÜTTE, Senator Sixties, Cal GUB 39-52, Serie nr. 00414, Ref nr. 39-52-04-02-04, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), glasbaksida, läderband, originalspänne, lupp, cert, juni 2008, box, ytterkartong.

22 000 kr

Utrop: 22 500 kr

BREITLING, Chrono Galactic, Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2566456, Serie nr. 2566456, Ref nr. A13358, Boett nr. 1410 B3, kronograf, unisex, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), Pilotlänk, viklås, Ref nr. W5108/366A, cert, maj 2010, box, ytterkartong.

20 000 kr

Utrop: 21 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, s.k. "Pyramid bezel", Ref nr. 69178, Serie nr. T801915, Cal 2135, Verk nr. 2 3951308, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, MOP-diamanturtavla (10 st. 8/8), briljantkrans (28 st. TW/VVS, ca 0,28 ctv), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570-Z9/68 B, totalvikt 71,9 gram, cert, april 1999, träbox (ej komplett).

Utrop: 59 000 kr

CARTIER, Roadster, "Germany 2006", Cal 8510 (ETA 2894-2), Boett nr. 702723CE/2618, kronograf, herrur, 42,5 x 38 (47,5) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCKB/CCKC, läderband, viklås, ca 2006, box. Limiterad och numrerad (Nr.111/150).

Utrop: 34 000 kr

INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, Cal 88, Serie nr. 1437353, Boett nr. 1470079, herrur, 33,5 mm, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, NATO-band, ca 1958.

5 800 kr

Utrop: 5 500 kr

OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1164, Verk nr. 84599146, Serie nr. 84599146, PIC nr. 213.30.42.40.01.001, Ref nr. SU 378.0523, Boett nr. 178.0523, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1504/826, ca 2010.

15 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic II, Cal SS G1 (ETA 2824-2), Serie nr. 595/MMVIII, herrur, 41 mm, stål, automatiskt, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 2010.

Utrop: 7 500 kr

CARTIER, Santos Galbeé, Cal 87, Boett nr. 987901 / 15253, herrur, 29 x 29 (41) mm, stål, quartz, safirglas (repor), datum, skadad urtavla, originallänk, OBS: längd 167 mm, viklås, Ref nr. 02/92, ca 1992.

7 600 kr

Utrop: 7 500 kr

OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 57440286, PIC nr. 2264.50.00, Ref nr. SU 196.1640, Boett nr. 196.1640, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1610/930, cert, september 2001, box, ytterkartong.

11 200 kr

Utrop: 8 500 kr

Klockor Bvlgari

BVLGARI, Bvlgari, Serie nr. PO 7865, Boett nr. BBL 33 S, unisex, 33 mm, stål, automatisk, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (12 st. 8/8), originallänk, viklås, Ref nr. PRMRN, ca 2010, box, ytterkartong.

12 600 kr

Utrop: 9 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, "Big Bubbleback", Ref nr. 6352, Serie nr. 29698, Cal 775, Verk nr. 17718, Boett nr. 6352 (6350), herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, tillverkad första kvartalet 1954.

23 500 kr

Utrop: 8 500 kr

CERTINA, Kurth Fréres, fickur, 49 mm, savonett, "Sveriges Urmakareförbund 100 år", Cal Unitas 6498, Serie nr. 082/155, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1992. Limiterad och numrerad (Svenska Urmakareförbund: Nr. 082/155).

7 300 kr

Utrop: 6 300 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 50 mm, Cal Z, Serie nr. 3744, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1896.

2 600 kr

Utrop: 2 400 kr

CARTIER, Santos Galbée, Cal ETA 2671, Boett nr. 296003002, herrur, 29 x 29 (41) mm, 18K guld/vitguld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. D 0100270, totalvikt 137,7 gram, cert (ej komplett), ca juni 1982, box (ej komplett).

37 000 kr

Utrop: 39 000 kr

OMEGA, Constellation, "My Choice", Mini, Cal 1456, Serie nr. 57346191, PIC nr. 1361.71.00, Ref nr. DG 795.1243, Boett nr. 795.1243, damur, 22,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, integrerad originallänk (Central Bar), viklås, Ref nr. 6563/875, cert, juli 2001, box (ej komplett).

7 500 kr

Utrop: 7 900 kr

ZENITH, El Primero "Lightweight", Cal 400, Verk nr. 483007, Serie nr. 250383, Ref nr. 10.2260.400/69.R573, Boett nr. 10.2260.400, kronograf, herrur, 45 mm, kolfiber/aluminium, automatisk, datum, safirglas, skeletterad urtavla, glasbaksida, gummiband, viklås (svart stål), tillverkad ca 2014, cert, maj 2017, box (skadad), ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 136/250).

Utrop: 63 000 kr

TAG HEUER, Monza, Cal 17 (ETA 2894-2), Serie nr. TP1148, Ref nr. CR2113.FC6164, Boett nr. CR2113-0, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, Ref nr. FC 5013, cert, december 2002, box, ytterkartong.

11 600 kr

Utrop: 11 000 kr

CARTIER, Tank Francaise, Cal 057, Boett nr. 2403 / MG309548, damur, 20 x 18 (26,5) mm, 18K vitguld, quartz, safirglas (nagg), defekt, originallänk, viklås (skadat), längd 164 mm, totalvikt 75,4 gram, ca 2000.

32 000 kr

Utrop: 34 000 kr

OMEGA, Genève, Electronic (f300 Hz), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 34861540, Ref nr. ST 198.0021, Boett nr. 198.021, herrur, 40 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1972.

2 400 kr

Utrop: 1 700 kr