281 - 300 av 324
1...14151617 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2022

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca W(H)/SI2-P1, 36 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, stl 17 mm, vikt 1,8 g, större diamanten med nagg vid kuletten.

Utrop: 8 200 kr

RING, 18K vitguld, safirer ca 0,46 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-TCR/P, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 6 100 kr

Utrop: 4 500 kr

Utrop: 5 500 kr

8 DIAMANTER, briljantslipade 2,12 ctv, ca TW/VS, diametrar 4,27-4,10 mm, flera med nagg på kulett.

Utrop: 20 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld som är förgyllt i roséguld, 334 briljantslipade diamanter ca 11,69 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, längd 80 cm, vikt 29,0 g, missfärgningar på guldet, diamanter med nagg.

Utrop: 72 000 kr

ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,40 ct, ca TCa- Ca(bruna serien)/VS2, stl 16+ mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 4 400 kr

ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd mått ca 16 x 14 x 7,7 mm, åttkantslipade och rosenslipade diamanter, Stockholm 1947, stl 18+ mm, vikt 11,2 g, 3 diamanter saknas, smaragd med skador och sprickor.

6 300 kr

Utrop: 7 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 2-radig ankarlänk, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd kedja 61 cm, höjd hänge 35 mm, går att använda som brosch, vikt 27,0 g.

Utrop: 16 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, svarta diamanter, turmaliner, åttkantslipade diamanter, stift, höjd 53 mm, vikt 21,1 g.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd ca 2,7 cm, vikt 4,2 g.

9 200 kr

Utrop: 10 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 39,5 cm, vikt 1,6 g.

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca TCa(K)/P1, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har tjock rondist och är något mjölkig på grund av inneslutningar, enstaka sidostenar har skador och nagg.

Utrop: 22 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd ca 2,7 cm, vikt 4,0 g.

9 200 kr

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 17,5 mm, vikt 10,6 g.

Utrop: 7 900 kr

Utrop: 12 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, rubiner ca 0,37 ctv, storlek 17 mm, vikt 0,8 g, ett antal rubiner med nagg.

1 700 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stift, vikt 2,4 g, ena större diamanten med nagg vid kuletten.

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, med påhäng, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter 0,31 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 2,7 g, stift, enstaka diamanter har nagg.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr