21 - 40 av 576
123...29 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca TW/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca River-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.

5 200 kr

Utrop: 5 700 kr

Silver Soppslev

SÅSSLEV, silver, delvis förgylld, modell Engelsk Snäck, August Wilhelm Arnesen, Stockholm 1863, längd 20,8 cm, vikt 57,9 g, bucklor.

Utrop: 450 kr

FRUKTKNIVAR, 5 st, silver, friherrliga ätten Fock´s adelsvapen, längd 17,8 cm, vikt 154,4 g, några blad med bucklor.

650 kr

Utrop: 350 kr

GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, godronnering, Gustaf Folcker, Stockholm 1838, höjd 75 mm, vikt 77 g, bucklor.

500 kr

Utrop: 550 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1824, höjd 68 cm, vikt 67,5 g, bucklor.

950 kr

Utrop: 600 kr

STRÖMDAHL, alliansring, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, Stockholm 1990, stl 17 mm, vikt 3,8 g, 1 sten är skadad.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, cabochonslipade ametister, Avi Soffer, Israel, höjd 46 cm, stängbara krokar, vikt 8,3 g.

Utrop: 325 kr

RING, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, Avi Soffer, Israel, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 325 kr

HÄNGE/BROSCH, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, Avi Soffer, Israel, mått 9x6,5 cm, vikt 22,6 g.

650 kr

Utrop: 550 kr

COLLIER, silver, markasiter, längd 44 cm, vikt 6,2 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i sterlingsilver, längd 51 cm, vikt 29,0 g.

500 kr

Utrop: 550 kr

BROSCH, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Daisy, Carlo Juul Christensen, Danmark, diameter 31 mm, vikt 9,9 g, små emaljskador.

500 kr

Utrop: 550 kr

ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Daisy, Anton Michelsen, diameter 15 mm, clips, vikt 7,0 g, emaljskador.

Utrop: 450 kr

ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 2,2 g, diamanten har nagg på kuletten.

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K guld, triangulärt slipad blå safir, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca TW-W/SI, Ellen Curtis, Stockholm 2000, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 3 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct enligt gravyr, ca W/VS, Sengels Guldsmedja, Stockholm 1981, stl 15,75+ mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 5 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,1 mm, lås i 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,005 ct, knutet, längd 49 cm, vikt 25,9 g, i behov av omträdning.

550 kr

Utrop: 600 kr

BROSCH, gulmetall, mikromosaik, diameter 32 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 350 kr

BROSCH, silver, månstenar, markasiter, diameter 29 mm, vikt 4,7 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

EFVA ATTLING, hänge med kedja, Miss Butterfly, sterlingsilver, längd 42/45 cm, vikt 8,3 g.

600 kr

Utrop: 550 kr