301 - 320 av 320
1...141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023

Klubbad för

LORDRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,37 ct enligt gravyr, ca W/VS, Gunnar Alp, Stockholm 1978, stl 18,75 mm, vikt 13,1 g, litet nagg på kuletten.

Utrop: 11 000 kr

ATELIER AJOUR, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,04 ct, W(H)/VS1, GIA certifikat 2225572677, Stockholm 1983, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.

350 000 kr

Utrop: 390 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,70 ct, ca TW(G)/VS2, stl 19,75 mm, vikt 5,7 g, diamanten har liten skada och nagg vid rondisten samt slitna fasettkanter på kronan.

60 000 kr

Utrop: 66 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,57 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Gustaf Dahlgren, Malmö1973, stl 15,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 12 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,85 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 8 800 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, åttkantslipade diamanter, vikt 20,3 g.

Utrop: 12 200 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, vikt 13,9 g.

Utrop: 8 800 kr

Utrop: 27 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,60 ct, 36 baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 18 mm, vikt 8,0 g, några klor slitna, smaragden är väldigt grund och har inneslutningar som når ytan, flera diamanter har skador och nagg.

Utrop: 8 300 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamant 0,43 ct enligt gravyr, ca TW/VS, åttkantslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 2,6 g, gravyr.

Utrop: 7 700 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, TW/SI-P, stift, vikt 2,7 g, naturaler vid rondisten.

Utrop: 9 900 kr

Utrop: 5 200 kr

Utrop: 5 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VS, stift,

Utrop: 5 300 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8,75 mm, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 14,7 g.

Utrop: 9 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 11,2 g, gravyr.

9 900 kr

Utrop: 10 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,24 ct, ca TW(F)/VVS2, Palmgrens Guldateljé, Stockholm 1990, stl 18,25 mm, vikt 6,0 g, kulettfasett.

Utrop: 88 000 kr

RING, 18K vitguld, carréslipad blå safirer, 46 briljant slipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW/VS, stl ca 17 mm, extra skena, vikt 9,5 g, tre diamanter är skadade.

Utrop: 8 100 kr

GUSTAF DAHLGREN, brosch, 18K guld, svart emalj, Malmö 1868, 65 x 47 mm, vikt 9,4 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca TW/SI1-SI2, stl 19,25 mm, vikt 13,4 g.

Utrop: 12 200 kr