261 - 272 av 272
1...121314 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 17 februari

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, varav mittstenen ca 0,10 ct, ca TW-W/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,3 g.

Utrop: 5 000 kr

GEORG JENSEN, 12 st årsskedar, förgyllt sterlingsilver, 1972-1979, total vikt 545,0 g.

Utrop: 3 800 kr

ARMBAND, sterlingsilver, larvikit, Henry Arnesson och Åke Wiktorsson Sävsjö Guldsmeds, längd 18 cm, vikt 41,7 g.

475 kr

Utrop: 450 kr

JANE WIBERG, halsring/hänge, nr 400 och 313, turkoser, sterlingsilver, höjd 11,5 cm, mått 12,5x11,0 cm, vikt 36,1 g.

Utrop: 1 000 kr

GEORG JENSEN, ring, 90A, sterlingsilver, Nefrit Jade, Danmark 1970-tal, stl 16,5 mm, vikt 14,9 g, stenen rör sig något i fattningen.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

KARIN FERNER, hänge, sprattelgubbe med rörliga leder, sterlingsilver, signerad, Falun 1994, höjd 50 mm, längd 51 cm, vikt 8,0 g. (d)

900 kr

Utrop: 1 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 97 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 18 cm, vikt 5,8 g.

Utrop: 17 400 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 217 A, Moonlight Grapes, sterlingsilver, Danmark, mått 30x45 cm, vikt 9,4 g.

Utrop: 2 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 17,5 cm, vikt 7,0 g.

Utrop: 25 500 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 3,33 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 17,5 cm, vikt 9,4 g.

Utrop: 41 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,32 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, några enstaka P, längd 18 cm, vikt 9,7 g.

Utrop: 52 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,39 ctv enligt gravyr, ca Light Brown-Light Brownish Yellow/-P, längd 18 cm, vikt 6,8 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 13 600 kr