281 - 300 av 300
1...131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,55 ct, TW(F)/VS1, GIA report no 2131711594, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g, stark fluorecence, GIA dossier.

7 900 kr

Utrop: 7 700 kr

GUNNAR FAHLSTRÖM, ring, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr/SI, Stockholm 1978, stl 15,75 mm, vikt 11,6 g, diamanten har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 8 400 kr

GUNNAR FAHLSTRÖM, ring, 18K guld/vitguld, 18 briljant-, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/SI-P, Stockholm 1977, stl 15,75 mm, vikt 15,3 g.

11 000 kr

Utrop: 12 200 kr

LJUSSTAKAR, silver, Markströms Guldsmeds Ab, Uppsala 1965, höjd 19 cm, fyllda bottnar.

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 6,66 ca, stl 16 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 12 000 kr

C.F. CARLMAN, ring, 18K vitguld, australiensk opal ca 1,80 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, Stockholm 1945, stl 17,25 mm, vikt 10,5 g, sprickor i opalen.

Utrop: 7 100 kr

BROSCH, 14K guld, droppslipad citrin ca 40 ct, höjd 63 mm, vikt 24,1 g.

Utrop: 6 800 kr

RING, platina, smaragdslipad purplish-pink spinel 4,07 ct, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, GIA certifikat.

Utrop: 26 500 kr

RING, 18K vitguld, rubin, 16 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.

5 600 kr

Utrop: 6 200 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4 g.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,50-0,60 ct, ca TCa/P, stl 18,5 mm, vikt 5,8 g, slitage.

Utrop: 3 700 kr

ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 6 800 kr

ALLIANSRING, platina, prinsesslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 10 400 kr

BROSCH, silver, förgylld baksida, antik- och rosenslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-LY/VS-P, antik, 45x30 mm, vikt 11,7 g, senare nål i 18K guld, tennlödningar, några diamanter med nagg och skador.

13 000 kr

Utrop: 14 600 kr

Smycken Enstaka örhänge

ENSTENSÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca TW(G)/VS, stift, vikt 0,5 g.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

RING, platina, 3 äldre briljant- och åttkantslipade diamnter ca 0,95 ctv, ca W-Cr/SI-P, A Abbeus, Stockholm 1937, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g, två större diamanter med skador, slitna klor.

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 4,5-7,5 mm, doserat, lås i 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, odlad pärla, längd 37,5 cm, vikt 31,6 g.

Utrop: 4 600 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 3 st, 18K guld, pärlemor, safirer, diameter 8,4--9,5 mm, vikt 4,3 g, etui.

2 800 kr

Utrop: 3 100 kr

SKJORT- & MANSCHETTKNAPPAR, ett par manschettknappar, 4 st skjortknappar, ett par frackknappar, 18K guld, onyx, odlade pärlor, emalj, totalvikt 25,6 g, emaljskador, 1 pärla har lossnat, limmrrester, originaletui.

Utrop: 14 200 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,59 ct, TW(G)/VS2, GIA certifikat 16470326.

Utrop: 9 600 kr