41 - 60 av 624
1234...32 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april

Klubbad för

Silver Etui

ETUI, Jugend, silver, invändigt förgylld, Ovide Yencesse (1869-1947) Frankrike, 82x80x17 mm, vikt 107 g.

1 500 kr

Utrop: 1 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 briljanter ca 0,18 ctv, stift, vikt 0,6 g.

1 300 kr

Utrop: 550 kr

RING, 18K guld, ovalslipad smaragder, rubiner och safirer, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/SI, stl 18,25+ mm, vikt 4,2 g, svaga fattningar, en smaragd är skadad.

Utrop: 3 300 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 19 mm, vikt 3,0 g, en klo saknas, slitage, rubinen har inneslutningar som når ytan, en diamant har nagg.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, ovalslipade safirer ca 1,00 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 19 mm, vikt 3,2 g.

3 600 kr

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade safirer ca 0,80 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, höjd 13 mm, vikt 2,7 g, stift.

4 200 kr

Utrop: 2 300 kr

MUGG, silver, med mugg, Dacapo Silver, lidköping 1992, höjd 55 mm, längd 95 mm, vikt 67,3 g.

500 kr

Utrop: 600 kr

LJUSSTAKAR, ett par, mjukt kvadratiska, Theodor Olsens eftf. Norge 1900-talets mitt, höjd 90 mm, fylld botten, vikt 490,6 g.

Utrop: 2 000 kr

BROSCH, 18K guld, halvpärlor, Bernhard Hertz, Stockholm 1899, längd 42 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 3 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,4-5,8 mm, doserat, lås i silver med paste, längd 53 cm, vikt 12,4 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

DAVID ANDERSEN, brosch, förgyllt sterlingsilver, emalj, Norge, mått 44 x 32 mm, vikt 16,9 g.

1 300 kr

Utrop: 900 kr

SOCKERSKED, sterlingsilver, tvinnat skaft, Hilliard & Thomason, Birmingham 1800-talets mitt, längd 85 mm, vikt 12,8 g, liten buckla.

Utrop: 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, vikt 1,9 g, stift.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, rosenslipade diamanter, odlade pärlor, längd 62 cm.

2 100 kr

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K roséguld, svarta, bruna och vita briljantslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 3 200 kr

Ädelstenar Kvarts

AMETIST, ovalslipad, 27,58 ct, 21,52x18,17x12,24 mm.

Utrop: 1 000 kr

ARVO SAARELA, armband, 18K guld, 3 trumlade ametister, 3 odlade pärlor ca 6,5 mm, längd 18 cm, vikt 7,5 g. (d)

Utrop: 4 800 kr

ARMBAND, 18K guld, 7 äggformade kulor i emalj, längd 21 cm, vikt 8,6 g, små emaljskador, saknar stämplar.

Utrop: 5 500 kr

PÄRLRING, 18K guld, 3 odlade pärlor ca 7,6-8,8 mm, Roy Franzén, Lund 1985, stl 15,75+ mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 3 200 kr

Smycken Lås

LÅS, 18K vitguld, smaragd, vikt 2,0 g.

Utrop: 1 500 kr