301 - 313 av 313
1...141516 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,6 g, diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 5 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 1,7 g.

5 100 kr

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K roséguld, ovalslipad morganit 0,71 ct, briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 6 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipad månsten 1,06 ct, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,1 g.

Utrop: 4 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade morganiter 1,96 ctv, briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 5,8 g.

Utrop: 16 000 kr

GAUDY, halsring, sterlingsilver, Stockholm 1986, innermått ca 37 cm, vikt 42,3 g, originalpåse,

Utrop: 1 400 kr

GAUDY, örhängen, sterlingsilver, Stockholm, höjd 35 mm, krokar, vikt 9,5 g, ej stämplade, ej stängbara.

Utrop: 500 kr

NIELS ERIK FROM, ring, sterlingsilver/18K guld, smaragdslipad turmalin, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TCr/P, Danmark, stl 17,5 mm, vikt 11,3 g, turmalinen sitter snett och något löst i fattningen.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

COLLIER, sterlingsilver, Arch, Malin Jansson, Malmö, mått på hänget 4,8 x 2,6 cm, längd på kejdan 50 cm, vikt 8,5 g, originalask.

350 kr

Utrop: 400 kr

ARMRING, 18K vitguld, 86 prinsesslipade diamanter samt 52 baguetteslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, 59x47 mm, vikt 36,1 g, repor på guldet, rodiering har släppt.

Utrop: 33 000 kr

GEORG JENSEN, ring, Fusion, mittdel, 18K vitguld, svarta diamanter ca 0,16 ctv, NK 66 (stl ca 21,5 mm), vikt 7,6 g, slitage.

Utrop: 6 200 kr

Utrop: 6 200 kr

STRÖMDAHLS, ring, 18K vitguld, ljusblå topas ca 16 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, Stockholm 1970-tal, stl 17,5+ mm, vikt 17,6 g, topas har flera små nagg/repor på fasetterna.

Utrop: 11 000 kr