1 - 20 av 234
123...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2016

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, troligtvis 2 orientaliska pärlor ca 12,50x9,95 mm och 11,25x8,85 mm, 24 medium- och åttkantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-TCr/VS-SI, K Andersson, Stockholm 1939, vikt 10,1 g, skruvmekanism, säkerhetskrokar, sex diamanter är skadade.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Blomsterkurv, 18K vitguld, 1 ovalslipad akvamarin ca 23,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 27,3 g, mittsten lös i fattning.

Utrop: 20 500 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, Blomsterkurv, 18K vitguld, 2 runda fasetterade akvamariner, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, vikt 5,3 g, stift

9 100 kr

Utrop: 9 200 kr

STJÄRNBROSCH, silver, förgylld baksida, 21 gammal- och kuddslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-LB/VS-P, diameter 3,5 cm, 1800-talets slut, vikt 8,4 g, underdel eventuellt senare, senare nål, några diamanter är skadade.

4 100 kr

Utrop: 3 900 kr

ELON ARENHILL, collier, Flammande guld, 18K guld, signerad, Malmö 1979, längd 48 cm, vikt 112,5 g, originaletui. (d)

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr

ATELIER BORGILA, collier sterlingsilver, genombruten form med kulor, design troligen av Bengt Wettersjö, Stockholm 1952, numrerad 4/72, längd 38,5 cm, vikt 95,6 g, originaletui, originalkvitto.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, platina, barock pärla ca 8 mm, 13 carréslipade smaragder, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, 1900-talets början, 16,75+ mm, en smaragd saknas, två diamanter är skadade.

8 700 kr

Utrop: 8 000 kr

W.A. BOLIN, brosch, palladium, 1 odlad pärla, 60 åttkant-, briljant- och gammalslipade diamanter, ca 1,25 ctv, ca W/VS, Stockholm 1952, 4,3x3,8 cm, vikt 11 g.

7 100 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, platina, smaragdslipad akvamarin ca 28,00 ct, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 13,7 g.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, onyx, 1 trappslipad bergkristall ca 17,7x42,0x13,2 mm, ring och stavlänk, signerad, Lund 1939, höjd hänge 4,8 cm, längd kedja 64 cm, vikt 64,4 g. (d)

27 000 kr

Utrop: 20 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 1 par, platina, 2 droppformade cabochonslipade rubiner ca 16,0 ctv, 28 droppslipade- och 2 briljantslipade diamanter, ca 4,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, 2,4x1,7 cm, 13.7 g, stift, etui.

39 500 kr

Utrop: 17 000 kr

HÄNGE/BROSCH, 14K guld/platina, droppslipad safir ca 4,20 ct ct, 54 gammalslipade diamanter ca 3.00 ctv, ca W-Cr/SI, 1900-talets början, 4,1x3,3 cm, vikt 12,3 g, safir med senare fattning, mindre nagg samt skada på några diamanter, tennlödningar på baksidan, senare nål.

15 200 kr

Utrop: 17 000 kr

BROSCH, silver/14K guld, ca 74 rosenslipade diamanter, i täckt fattning, 1800-talets första hälft, 5,3x4,5 cm, vikt 28,6 g, två diamanter saknas, omgjord, tennlödningar på baksidan, senare nål.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 1 par, silver/14K guld, 22 gammalslipade-, antikslipade- samt åttkanstslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Ca(H-K)/SI-P1, millegrain dekor, 1900-talets början, längd 3,4 cm, vikt 3,4 g, krokar, några skadade diamanter samt inneslutningar som når ytan.

6 100 kr

Utrop: 5 500 kr

CAMÉBROSCH, förgyllt silver, snidad röd korall i relief föreställande 2 antikiserande porträtt av ett par, graverad vegetationdekor, Adolf Lilja, Stockholm 1859, längd 4,1 cm, vikt 10 g, korall med mindre nagg, tennlödningar på baksida, senare nål.

3 800 kr

Utrop: 2 300 kr

CAMÉARMBAND, förgyllt silver, snidad röd korall i relief föreställande 10 antikiserande porträtt av damer och herrar, Adolf Lilja, Stockholm 1859, längd 17,1 cm, vikt 41,7 g, mittkorall med lagning, nagg på korall, limrester på baksida.

6 600 kr

Utrop: 5 700 kr

DAVID ANDERSEN, hänge/kedja, platina, oval cabochonslipad månsten mått 2,8x1,5 cm, 55 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, svart emalj, Art deco, 1930-tal, svensk importstämpel, höjd hänge 4,6 cm, kedja i silver, längd ca 78 cm, totalvikt 12,3 g, tre diamanter är skadade, emaljskada, originaletui från Hofjuvelerare David Andersen på Fredsgatan i Stockholm, daterad 1933

26 500 kr

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE/KEDJA, platina, 14 odlade pärlor, calibréslipade rubiner, 27 åttkantslipade- och 1 briljantslipad diamant ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Carlman, Stockholm 1950, längd 39 cm, vikt 9,1 g.

7 100 kr

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, 18K guld, granulerad dekor med tre hängen, 1 rundfasetterad citrine, 9 fröpärlor, John Pettersons eftr, Stockholm 1908, höjd hänge 6,0 cm, längd kedja 42,7 cm, vikt 9,1 g, citrine med skada på kuletten, etui.

3 600 kr

Utrop: 3 400 kr

HÄNGE/BROSCH, silver/18K guld, av genombruten form med vegetativ dekor, 1 oval-, 1 droppslipad cabochonopaler, 67 rosenslipade diamanter, omkring 1895, höjd 5,4 cm, vikt 11,6 g, omgjord, mittopal senare fattad, etui.

7 100 kr

Utrop: 8 000 kr